İstanbul ili Şile ilçesinin kırsal ve kentsel bölgelerinde yaşayan 18-65 yaş arasındaki bireylerin fiziksel aktivite durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the physical activity status of individuals among18-65 years who live in rural and urban regions of Istanbul province, Şile
  1. Tez No: 653318
  2. Yazar: ŞEVKET ALBAYLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Şile ilçesinde kırsal ve kentsel bölgede yaşayan 18-65 yaş arası bireylerin fiziksel aktivite durumlarının ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla Araştırmanın Şile İlçesinde yaşayan Şile Dr.Afitap İÇİER Merkez Aile Sağlık Merkezi 3 nolu Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı gönüllü katılımcılara araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (International Physical Activity Questionnaire, IPAQ) kısa formu uygulanmıştır. Her bir bireyin fiziksel aktivite düzeyini belirleyebilmek için dakika, gün ve MET değeri (istirahat oksijen tüketiminin katları) çarpılarak "MET-dakika/hafta'' olarak bir skor elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 328 kişi katılmıştır. Katılımcıların %56,4 (n=185)'ü kadın, %43,6 (n=143)'sı erkektir. Katılımcıların %51,2 (n=168)'i kırsal, %48,8 (n=160) kentsel bölgelerde yaşamaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 46,8±12,9 yıl idi. Cinsiyetler arasında yaş ortalamaları bakımından farklılık yoktu (p=0,206). Öte yandan kırsal alanda yaşayan katılımcıların yaş ortalaması 48,5±12,4 yıl iken, kentte yaşayanlarda yaş ortalaması 45,1±13,1 yıl idi (p=0,017).Katılımcıların büyük çoğunluğu çalışmakta (%41,8; n=137), ilkokul seviyesinde eğitim düzeyine sahip (%38,7;n=127), evli (%83,5;n=274) ve sigara kullanmamaktaydı (%67,7;n=222).Katılımcıların ortalama met değeri 3200,7±4400,5 idi. Bu oran kadın katılımcılarda 2151,5±2634 iken erkek katılımcılarda 4558,0±5684 idi ( p=0,000). Yerleşim yeri temel alındığında kentsel alanda yaşayanlarda ortalama met değeri 2281,2±2682 iken, kırsal kesimde yaşayanlarda bu oran 4076,4±5429 idi (p=0,000) fiziksel aktivite değerleri kırsal bölgede yaşayanlarda anlamlı olarak fazla bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak kentsel alanda yaşayan katılımcılarda inaktivite düzeyi daha yüksektir. Kırsal alanda ise kadın katılımcılarda inaktivite düzeyi belirgin olarak fazladır. Fiziksel aktivite alt başlıklarından yürüme ve orta düzeyde fiziksel aktivitenin beden kitle indeksini olumlu yönde etkilediği, oturmanın ise olumsuz olarak etkilediği bulunuştur. Fiziksel olarak inaktif birey oranının yüksekliği dikkate alındığında toplumun fiziksel aktivitenin önemi konusunda bilgilendirilmesi, farkındalığın arttırılması ve fiziksel aktivitede süreklilik sağlanması amacıyla programlar geliştirilmesi yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the physical activity status and related factors of individuals aged 18-65 years living in rural and urban areas in Şile. Material and methods: For that aim a questionairee and International Physical Activity Questionnaire (International Physical Activity Questionnaire, IPAQ) was applied to all of participants recorded to Dr Afitap İçier number 3 Family Health Center. In order to determine the physical activity level of each individual, a score of MET MET-minutes / week 'was obtained by multiplying the minutes, days and MET (multiples of rest oxygen consumption). Results: A total of 328 people participated in the study. 56.4% (n = 185) of the participants were female and 43.6% (n = 143) were male. 51.2% (n = 168) of the participants live in rural areas and 48.8% (n = 160) live in urban areas. The mean age of the participants was 46.8 ± 12.9 years. There was no difference between the genders in terms of mean age (p = 0.206). On the other hand, while the mean age of the participants living in rural areas was 48.5 ± 12.4 years, the mean age was 45.1 ± 13.1 years in the urban population (p = 0.017). The majority of the participants were working (41.8%; n = 137). ), education level (38.7%; n = 127), married (83.5%; n = 274) and non-smokers (67.7%; n = 222). The mean MET value of the participants was 3200.7 ± 4400.5. This ratio was 2151.5 ± 2634 in female participants and 4558.0 ± 5684 in male participants (p = 0.000). While the mean MET value was 2281.2 ± 2682 in urban areas, this rate was 4076.4 ± 5429 (p = 0.000) in rural areas and physical activity values were significantly higher in rural areas. Conclusion: As a result, the inactivity level is higher in urban participants. In rural areas, inactivity level is significantly higher among female participants. It was found that walking and moderate physical activity, one of the subheadings of physical activity, positively affected body mass index and sitting negatively affected. Considering the high rate of inactive individuals, it may be useful to inform the public about the importance of physical activity, to raise awareness and to develop programs to ensure continuity in physical activity.