Murathan Mungan şiirlerinde kadın-erkek ilişkileri ve cinsiyet yaklaşımı
Man- woman relationship and gender theory in Murathan Mungan's poems
  1. Tez No: 653319
  2. Yazar: TUĞBA TAŞIN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDİ AŞKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Murathan Mungan Şiirlerinde Kadın-Erkek İlişkileri ve Cinsiyet Yaklaşımı adlı çalışma, sanatçının şiirlerinde cinsiyet yaklaşımını ortaya koymuştur. Sanatçı şiirlerinde kadın-erkek ilişkilerine farklı açıdan yaklaşmıştır. Kimi zaman açıkça yaklaşımını ortaya koyan sanatçı kimi zaman bilinçaltındaki düşüncelerini yansıtmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde feminizm ve toplumsal cinsiyet kavramları açıklanmıştır. Bu kavramlar çerçevesinde hukuk, siyaset, din ve eğitim alanlarında toplumsal cinsiyet anlayışı ortaya konmuştur. İkinci bölümde feminist kuramlar irdelenmiştir. Üçüncü bölümde feminizmin dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, Murathan Mungan'ın 21 şiir kitabı okunarak cinsiyetle bağlantılı temel kavramlar belirlenmiştir. Çalışmada baba, erkek, eş cinsellik, kadın, queer kuramı, feminizm gibi kavramlar çerçevesinde şiir yorumlamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study titled Man- Woman Relationship and Gender Theory in Murathan Mungan's Poems chiefly attempts to explore the poet's attitude toward gender. Mungan's perspective on man-woman relationship varies in his poems. While he expresses his opinions openly, he prefers simply reflecting his subconscious in his poems, at times. The first chapter focuses on feminism and gender terminology regarding law, politics, religion and education. The Second chapter focuses on feminist theories. In the following chapter, the historical development of feminist theory in the West and in Turkey is provided. The final chapter of the thesis looks at Mungan's 21 poems in conjunction with relevant gender terminology. The study concludes with critical responses to the poems of Murathan Mungan.