Genel anestezi ile koroner arter by-pass greftleme ( kabg) hastalarında bispektral indeks monitorizasyonun etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of bispectral index monitorization in patients with general anesthesia undergoing coronary artery by-pass grafting (cabg)
- Tez No: 653326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER MATARACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya genelinde yüksek mortalite ve morbidite oranına sahip kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde en etkili ve kalıcı yöntem olarak koroner arter by-pass greftlemenin (KABG) geldiği bilinmektedir Uzun süredir uygulanan KABG operasyonlarında teknik ve teknoloji olarak tüm gelişmelere rağmen komplikasyonlar en önemli mortalite ve morbidite sebebidir. Özellikle nörolojik komplikasyonlar, duygulanım bozukluklarından, serebrovasküler olaya (SVO) kadar kendini gösterebilir. Hasta, cerrahi, anestezist, perfüzyonist ve mekanik faktörlerin etki ettiği bu operasyonlarda, nörolojik komplikasyonları azaltmak için pre-op, intra-op, post-op dönemde ayrıntılı inceleme ve takip gerekmektedir. Bizim çalışmamızda operasyon sırasında BIS monitör ile takip ettiğimiz hastalarda post op dönemde ekstübasyon ve yoğun bakımdan çıkış süresini istatistiksel olarak anlamlı olmasa da daha kısa tespit ettik. Özellikle taburcu edilirken yapılan NPT'lerde BIS ile takip etmediğimiz hastalarda istatiksel olarak anlamlı düşüş tespit ettik. Bu bilgiler ışığında BIS monitörizasyonun koroner arter by-pass greftleme (KABG) operasyonu geçiren hastaların takibine olumlu katkılar sunduğu, operasyon sırasında ve sonrasında bilinç durumu hakkında yön gösterici olduğunu ancak anlamlı sonuçlar için daha büyük çalışmalar gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Worldwide, coronary artery by-pass grafting (CABG) is known as the most effective and permanent method in the treatment of the high mortality and morbidity rate of cardiovascular disease. CABG operations are applied for a long time. Despite the technical and technological developments, the most important cause of mortality and morbidity are neurological complications. Neurological complications, can manifest itself from affective disorders to cerebrovascular accident (CVA). Patient, surgery, anesthesiologists, perfusionists and mechanical factors effect these operations, to reduce neurological complications a detailed examination is required at pre-op, intra-op and post-op follow-up period. In our study, we have followed BIS monitorized patients, shorter time of extubation and intensive care, although statistically significant not identified. Especially at the time of discharge, the patients who we do not follow through with the BIS, have found a statistically significant decline. In the light of this information, we think that; BIS monitoring offers contribute positively follow-up of patients who will undergo CABG surgery and the guiding that the state of consciousness during and after the operation. For meaningful results, we believe that larger trials need.