Polikistik over sendromu olan hastalarda zonulin, galektin-3 ve speksin seviyelerinin değerlendirilmesi ve insülin direnci belirlemede etkinliklerinin araştırılması
Evaluation of zonulin, galectin-3 and spexin levels in patients with polycysti̇c ovarian syndrome and investigation of their efficacy in determining insulin resistance
  1. Tez No: 653328
  2. Yazar: SERKAN CERİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FEVZİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda adet düzensizliği, hipperandrojenizm ve infertilite gibi çeşitli klinik semptomların görüldüğü yaygın bir durumdur. PKOS görülme sıklığı %6-10 olup, hastalık patogenezinde insülin direnci önemlidir. Speksin, insan endokrin ve epitel dokularında eksprese edilen yeni tanımlanmış bir peptit yapıda hormondur. Yapılan çalışmalarda, Speksin'in normal insan dokularında (endokrin ve epitel dokular) fazla miktarda eksprese edildiği görülmüştür ki bu endokrin ve diğer dokularda Speksin'in fizyolojik fonksiyonlarda etkili olabileceğine işaret etmektedir. Zonulin, bağırsak geçirgenliğini düzenleyen ve otoimmün hastalıklarda rol oynayan ökaryotik bir proteindir. PKOS patogenezinde artmış bağırsak geçirgenliğinin etkisi olabileceğini düşündürmektedir. PKOS olan kadınlarda insülin direnci, irritabl bağırsak sendromu ve kronik yorgunluk sendromu ile artan bağırsak geçirgenliği gibi patolojik durumlar yaygın şekilde gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmalarda Lektin ailesinin bir üyesi olan Galektin-3'ün kanser, bağışıklık ve enflamasyonda önemli biyolojik fonksiyonlara sahiptir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda obezite, metabolik bozukluk ve T2DM mekanizması hala tam olarak açıklanamamakla birlikte Galektin-3'ün etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma 41'i PKOS tanısı alan hasta ve 37'si sağlıklı olmak üzere toplam 78 kadın üzerinde yapılmıştır. Tüm bireylerin Speksin, Galektin-3 ve Zonulin düzeyleri, kolesterol, Trigliserit (TG), HDL kolesterol ve LDL kolesterol düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca insülin dirençlerini belirlemek amacıyla Homeostatic Model Assessment for İnsülin Resistance (HOMA-IR) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde PKOS hasta grubu ile kontrol grubu arasında Speksin, Galektin-3 ve Zonulin düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. PKOS hasta grubunda Speksin seviyesi düşük, Galektin-3 ve Zonulin seviyeleri yüksek bulunmuştur. Ayrıca HOMA-IR düzeyleri de anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte gruplar arası lipid profili açısından anlamlı farklılık bulunmadı. İnsülin direnci PKOS patogenezinde önemli bir rol oynar. Speksin, Galektin-3 ve Zonulin seviyelerinin insülin direnci ve PKOS'u belirlemede etkileri vardır. Speksin seviyesinin düşük, Galektin-3 ve Zonulin seviyelerinin yüksek oluşu PKOS'u öngörmede bunların yeni biyobelirteçler olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte bu parametreler arasındaki ilişkilerin daha iyi ve anlamlı ortaya çıkarılabilmesi için daha fazla sayıda gruplarla ve katılımcılarca çalışmaların yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovarian syndrome (PCOS) is a common condition with various clinical symptoms such as menstrual irregularities, symptoms of hyperandrogenism, and infertility in women at the reproductive age. Its incidence is around 6-10%. When studies on PCOS are examined, it is thought that insulin resistance is also an effect on the pathogenesis of the disease. Spexin is a newly described peptide hormone expressed in human endocrine and epithelial tissues. Studies in human tissues have shown that Spexin is overexpressed in normal human tissues (endocrine and epithelial tissues), which has shown indicated us that Spexin may affect on physiological functions in endocrine and other tissues. Zonulin is a eukaryotic protein that regulates intestinal permeability and plays a role in autoimmune diseases. Pathological conditions such as insulin resistance, irritable bowel syndrome and chronic fatigue syndrome and with increased intestinal permeability have been widely observed in women with PCOS. This suggests that increased intestinal permeability may influence the pathogenesis of PCOS. In conducted studies, Galectin-3, a member of the lectin family, is thought to have effect on cancer, immunity and inflammation as an important element of biological functions. In recent studies, Galectin-3 is thought to influence obesity, metabolic disorders and T2DM, but it still has not been fully understood. This study has been conducted on 78 women, 41 of whom were diagnosed with PCOS and 37 were healthy. Spexin, Galectin-3 and Zonulin levels of all individuals, as well as cholesterol, Triglyceride (TG), HDL cholesterol and LDL cholesterol levels have been determined. Besides, Homeostatic Model Assessment for İnsülin Resistance (HOMA-IR) values have been calculated in order to determine insulin resistance. When obtained data has been investigated, significant differences have been determined in levels of the Spexin, Galectin-3 and Zonulin between PCOS diagnosed group and control group. It has been found that, in the PCOS patient group, determined Spexin level was low, Galectin-3 and Zonulin levels were high. Also, HOMA-IR levels has been found to be significantly high. Additionally, there has not been a significant difference between the groups in terms of lipid profile. Insulin resistance plays an important role in PCOS pathogenesis. Spexin, Galectin-3 and Zonulin are thought to be effective in determining insulin resistance and PCOS. It has been concluded that low Spexin level and high Galectin-3 and Zonulin levels can be used as new biomarkers to predict PCOS. However, it is thought that more studies should be conducted with more groups and participants in order to reveal the relationships between these parameters in a better and meaningful way.