Multiple sklerozlu hastalarda ses ve yutma fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of voice and swallowing functions in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 653342
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Multiple sklerozun neden olduğu demiyelinizan lezyonlar hastanın yutma, konuşma ve ses üretimi için kullanıldığı kaslar, yapılar ve sinirsel yollarda tahribat yaratabilir. Literatürde MS hastalığındaki ses bozuklukları ya da yutma güçlüğünü ele alan az sayıda araştırma mevcuttur. Yutma ve ses işlevi hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Disfaji ile ses bozukluğu birbiriyle yakın patolojilerdir. Hem tanıları hem de tedavisi, hastanın yaşam kalitesinde belirgin bir iyileşmeye yol açacağı için dikkatle düşünülmesi gereken bir konudur. Litaratürde MS hastalarının ses ve yutma fonksiyonlarını beraber değerlendirilip ilişkisinin araştırıldığı bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu çalışmada 32 Multiple Skleroz tanısı almış gönüllüye, Multipl Sklerozda Disfaji Değerlendirme Ölçeği (DYMUS), Yeme Değerlendirme Aracı (EAT-10), Ses Handikap Endeksi (SHE-10) anketleri uygulandı ve yutma değerlendirimesi için fiberoptik endoskopik bakı sonuçları incelenmiştir. Bu çalışma Multiple Sklerozlu bireylerde hastalığın klinik tiplerine göre ses ve yutma fonksiyonlarında değişiklik olup olmadığını subjektif değerlendirmenin yanı sıra objektif ölçütlerle de karşılaştırmayı, olası disfajiyi erken tanılamayı, ses ve yutma fonksiyonları arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Tez sonucunda elde edilen veriler neticesinde MS hastalarının disfaji açısından düzenli taranması gerektiği ve yutma güçlüğünün tanı,belirti ve tedavi açısından bilgilendirilmesi gerektiği farkedildi. MS hastalarının yutma değerlendirmesinde EAT-10 ve DYMUS anketlerini ortak kullanımın yararlı olacağı saptandı.
Özet (Çeviri)
Demyelinating lesions caused by multiple sclerosis can damage the muscles, structures and neural pathways where the patient is used for swallowing, speech, and voice production. There are few studies in the literature that address sound disorders or difficulty swallowing in MS disease. Swallowing and sound function significantly affect the patient's quality of life. Dysphagia and vocal disorder are close pathologies. Both their diagnosis and treatment are an issue that needs to be carefully considered, as it will lead to a marked improvement in the patient's quality of life. A study was not available in the literature that evaluated the sound and swallowing functions of MS patients together and investigated their relationship. In this study, 32 volunteers diagnosed with Multiple Sclerosis were surveyed for Dysphagia in Multiple Sclerosis (DYMUS), Eating Assessment Tool (EAT-10), Voice Handicap Index (VHI) and fiberoptic endoscopic care results were examined for swallowing evaluation. This study aims to evaluate whether there are changes in voice and swallowing functions according to the clinical types of the disease in individuals with MS, as well as to compare them with objective criteria, to diagnose possible dysphagia early, and to determine the relationship between voice and swallowing functions. As a result of the data obtained as a result of the thesis,it was realized that MS patients should be regularly screened for dysphagia and that difficulty swallowing should be informed in terms of diagnosis, symptoms and treatment. It was found that the joint use of EAT-10 and DYMUS questionnaires would be beneficial in swallowing evaluation of MS patients.