İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında sarkopeni ve klinik tablo ile ilişkisi
Sarcopenia in inflammatory bowel diseases and its relationship with the clinical course
- Tez No: 653371
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURDAN TÖZÜN, PROF. DR. NESLİAR ESER VARDARELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ : İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH), gastrointestinal sistemdeki en yaygın kronik inflamatuvar proçesi oluşturur. Bozulmuş vücut kompozisyonunun bir parçası olan ve“sarkopeni”olarak adlandırılan kas iskelet kitlesinde azalma durumu, İBH'lı hastalarda artan oranlarda raporlanmaya başlanmıştır. İBH'da gözlenen kronik inflamasyon, malnütrisyon ve immobilite sarkopeni gelişimine katkıda bulunmaktadır. İBH'lı hastalarda sarkopeni ve azalmış yağsız kas kitlesinin yarattığı risk ve sekel potansiyeline rağmen literatürde bu konuyla ilgili aydınlatıcı bilgi eksikliği göze çarpmaktadır. Çalışmamızdaki asıl amaç sarkopeni ve İBH ilişkisini literatürde ağırlıklı olarak ele alınan cerrahi perspektif dışındaki faktörleri de dahil ederek değerlendirmek ve sarkopeninin; İBH'daki prevalansı, İBH'nın klinik seyri, aktivitesi, tutulum yeri, gebelik, kullanılan ilaçlar, extraintestinal manifestasyonlar, cerrahi ihtiyacı ve nütrisyonel risk ile olan ilişkisini aydınlatmaktır. YÖNTEM : Araştırma materyali retrospektif olarak incelenen ve hastanelerimizin gastroenteroloji bölümünde ülseratif kolit ve Crohn hastalığı tanısı almış ve takip altında olan 18-50 yaş grubundan hastalardan oluşturuldu. İncelenen hastalara dışlanma kriterlerleri uygulandıktan sonra kalan 90 olgu çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu olarak hasta grubuyla yaş ve cinsiyeti eşleşen aynı sayıda sağlıklı kişiler alındı. Sarkopeninin tanımlanması için BT ile L3 vertebral kesitindeki tüm iskelet kas kütlesi ölçümü yardımıyla iskelet kası indeksi (SMI) hesaplandı. Sarkopeni eşik değeri olarak daha önce tanımlanan erkekler için SMI
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Inflammatory bowel disease (IBD) is the most common chronic inflammatory process in the gastrointestinal tract. The decrease in the musculoskeletal mass, which is a part of the impaired body composition and called“sarcopenia”, has been reported in increasing rates in patients with IBD. Chronic inflammation, malnutrition and immobility observed in IBD contributes to the development of sarcopenia. Despite the risk and sequelae potential of sarcopenia and decreased lean muscle mass in patients with IBD, there is a lack of satisfactory information on this subject. The main purpose of our study is to investigate the relationship between sarcopenia and IBD with respect to factors other than surgical perspective, and to evaluate sarcopenia; To clarify its prevalence in IBD, its clinical course, activity, involvement, its effect on pregnancy, drugs used, extraintestinal manifestations, pregnancy, surgical need, and relationship with nutritional risk. METHOD: Patients from the 18-50 age group diagnosed with ulcerative colitis or Crohn's disease who were followed in the gastroenterology department of our hospitals were included into the study. After the exclusion criteria were applied to the patients examined, the remaining 90 were included in the study. As the control group, the same number of healthy subjects were matched with the age group and gender. In order to identify sarcopenia, skeletal muscle index (SMI) was calculated with the help of all skeletal muscle mass measurements in the L3 vertebral section with the help of CT. SMI