İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında anemi sıklığı ve profili
Anemia prevalance and profile in inflammatory bowel diseases
- Tez No: 390092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA ERZİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İBH'nda aneminin sıklığını, profilini ve anemiyi etkileyen faktörleri, İBH polikliniğimizin hastalarının belli bir bölümünde geriye dönük ve kesitsel olarak belirlemektir. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı, İBH polikliniğinde, 1 Kasım 2013 tarihinden önce tanı konulmuş son 300 İBH tanılı hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelenerek yürütülmüştür. Laboratuvar tetkiklerinde CTF Merkez Laboratuvar referans aralıkları kullanılmıştır. Erkeklerde hgb
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this cross-sectional retrospective study was to find out the incidence and type of anemia and clinical and laboratory factors affecting anemia in a subgroup of patients of our IBD outpatient clinic. Patients and Methods: Last 300 patients diagnosed with IBD before November 2013 at Istanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty, IBD Outpatient Clinic were retrospectively analyzed. Reference ranges of the main laboratory at this institution were used. Anemia was defined as a hemoglobin level of