Doğal gaz depolama sözleşmesi
Natural gas storage contract
  1. Tez No: 653380
  2. Yazar: ERHAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Dünya genelindeki doğal gaz piyasası faaliyetleri kamu tekeli niteliğindeki dikey bütünleşmiş yapılanmalar tarafından yürütülmekte iken 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren serbestleme ve regülasyon düşüncesi hakim olmuştur. Doğal gaz piyasasında serbestleşme ve regülasyona yönelik düzenlemeler ilk olarak ABD'de ortaya çıkmış ve bir süre sonra AB tarafından iktibas edilmiştir. Türkiye de AB müktesebatından aldığı hükümleri 2001 yılında kabul ettiği 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu ve tali mevzuat ile iç hukuka adapte etmiştir. Böylece Türkiye'de doğal gaz piyasası 2001 yılı itibarıyla serbestleştirilmiştir. Doğal Gaz Piyasası Kanunu ile piyasa faaliyetleri ithalat, iletim, dağıtım, depolama, toptan satış ve ihracat olmak üzere altı katmana ayrılmış ve piyasayı regüle etme görevi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na verilmiştir. Depolama faaliyeti doğal gaz ticaretinde ve doğal gaz arz güvenliğinin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Doğal Gaz Piyasası Kanununa göre depolama tesisinden yararlanmak isteyen piyasa aktörlerinin depolama tesisinin işletmecisiyle doğal gaz depolama sözleşmesi akdetmesi gerekir. Türk hukuk literatüründe doğal gaz depolama sözleşmesini inceleyen bir eser bulunmamaktadır. İşbu çalışma ile öncelikle doğal gaz depolama sözleşmesini ayrıntılı olarak inceleyip, taraflarını, kuruluşunu ve şeklini açıklamak, unsurlarını ve özelliklerini ortaya koymak, yer altı ve LNG depolama sözleşmeleri arasındaki farklılıkları göstermek, bu sözleşmelerin Türk hukukundaki genel saklama, usulsüz tevdi veya ardiye gibi saklama amacı güden sözleşmelerle yahut hizmet, vekalet ve eser gibi işgörme edimi içeren sözleşmelerle olan benzerliklerini yahut farklılıklarını belirlemek, sözleşmenin hukuki niteliğini, sözleşmeye uygulanacak hükümleri, sözleşmenin hüküm ve sonuçları ile sona erme şartlarını tespit etmek, böylece doğal gaz depolama sözleşmesi bakımından kapsamlı bir incelemeyi literatüre kazandırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the natural gas market activities around the world were carried out by vertically integrated public monopolies, the idea of liberalization and regulation has prevailed since the last quarter of the 20th century. Regulations for liberalization and regulation in the natural gas market has primarily appeared in the USA and after a while they were adopted by the EU. Turkey has quoted from the liberalization and regulation provisions of the acquis and adopted into domestic law under the Natural Gas Market Law No. 4646 and its accessory regulations. Thus, the natural gas market has been liberalized in Turkey as of 2001. With the Natural Gas Market Law, market activities were divided into six layers as import, transmission, distribution, storage, wholesale and export, and the duty of regulating the market was given to the Energy Market Regulatory Authority. Storage activity has an important place in natural gas trade and in ensuring natural gas supply security. According to the Natural Gas Market Law, market actors be in need of to utilize the storage facility must conclude a natural gas storage contract with the storage facility operator. There is no study on the natural gas storage contract in Turkish legal literature. The aim of this study, first of all, examining the natural gas storage contract in detail, explaining its parties, its establishment and form, revealing its elements and features, showing the differences between underground and LNG storage contracts; determining the similarities or differences with the contracts which regulated by Turkish Law such as regular or irregular safekeeping contract , warehousing contract, employment contract, attorney contract, construction contract; determining the legal nature of the contract, the provisions to be applied to the contract, the terms and results of the contract, and the terms of termination, thus bringing a comprehensive review to the literature in terms of natural gas storage contract.