Doğal gaz toptan satış sözleşmesi
Wholesale natural gas contracts
  1. Tez No: 277278
  2. Yazar: DİDEM KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSTEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Beş bölümden oluşan yüksek lisans çalışmamızda 4646 Sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu ve Borçlar Hukuku çerçevesinde, doğal gaz toptan satış sözleşmesinin hukuki rejiminin incelenmesi amaçlanmaktadır. İlk bölümde 4646 sayılı Kanunun getirdiği sistem ana hatları ile açıklanmaktadır. Bu bağlamda, Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna kısaca değinilmekte ve ithalat, üretim, iletim, depolama, toptan satış ve şehir içi dağıtım faaliyetleri gibi doğal gaz piyasası faaliyetleri hakkında bilgi verilmektedir.İkinci bölüm ise doğal gaz toptan satış sözleşmesinin hukuki niteliği, konusu ve tarafları ele alınmakta ve çalışma konusu sözleşmenin kendine has özellikleri olan bir satım sözleşmesi olduğu tespit edilmektedirÜçüncü bölümde doğal gaz toptan satım sözleşmesinde tarafların borçları ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Satıcının borçları ile ilgili olarak, satılanı teslim, satılanın mülkiyetini geçirme, taşıma ve teslim masraflarını karşılama, ayıba karşı tekeffül ve depolama borçları ile satıcının alıcıyı uyarma yükümlülüğü hususları ele alınmaktadır. Alıcının borçları başlığı altında ise, ilk olarak Borçlar Kanunu gereği, alıcının semen ödeme ve satılanı teslim alma borçları ele alınmaktadır. Alıcının doğal gaz toptan satım sözleşmesine özgü borçları ise şu başlıklar altında incelenecektir; Sözleşmeye konu doğal gaz çekiş miktarlarına uyma yükümlülüğü, alıcının al ya da öde kaydından doğan borcu ile alıcının tesisi içerisinde yer alan istasyon ve ölçüm ekipmanına müdahale etmeme, özen gösterme ve bu ekipmanlara satıcının erişimini sağlama yükümlülükleri.Nihayet son bölümde, yine çalışma konusu sözleşmenin kendine has özellikleri dikkate alınmak suretiyle doğal gaz sözleşmesinin sona ermesi ve zamanaşımı hususları Borçlar Kanunun ön gördüğü çerçevede incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this LLM dissertation is an analysis of the legal structure pertaining to the operation of the Wholesale Natural Gas Contracts as laid down by the Law no. 4646, Natural Gas Market Law, as well as, by the Turkish Law of Obligations The first chapter includes an overall description of the legal system where we give a brief explanation on the Energy Market Regulatory Authority and mention certain activities in the natural gas market, such as; the export, generation, transmission, storage, wholesale and city distribution.In the second chapter, the legal nature, subject and parties of the natural gas wholesale contracts are gauged and the mentioned contract is defined as a particular type of sale contract.Third chapter includes a detailed study of the obligations of the parties to the natural gas wholesale contracts. As regards the obligations of the seller; delivery of the good, transfer of ownership, payment of the transportation and delivery expenses, warranty against defects, storage and notification to the buyer, are examined. With respect to the obligations of the buyer, we first study the obligations, in terms of Law of Obligations, that is, obligation to pay the fee and to receive the good. Then we turn to explore the obligations which are proper to the wholesale natural gas contracts. These may be listed as follows: compliance to the limits of gas absorption, obligations as stipulated by the take or pay clause, due-care and non-intervention to the station and measurement facilities, as well as, providing access to these facilities for the seller.Finally in the fifth chapter, within the framework of Law of Obligations and considering the particularities of the natural gas wholesale contracts, we reflect on the termination of the contract and prescription.