A three-layered analysis of Turkey's social and economic support program: Intentions, implementations, and gender outcomes
Türkiye'nin sosyo-ekonomik destek programının üç katmanlı bir analizi: Amaçlar, uygulamalar ve toplumsal cinsiyet çıktıları
- Tez No: 653407
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Hem demografik hem politik olarak yeni bir toplumsal risk haline gelen tek ebeveynli haneler üzerinde sosyal yardım mekanizmalarının öneminin artması geleneksel evlilik kurumunun geçici olarak görünmez kıldığı kadın yoksulluğunun üzerindeki örtüyü kaldırdı. Bu bağlamda; sosyal yatırım paradigması kadınların annelikleri üzerinden yararlanabileceği birtakım hakları gündeme getirdi. Bu tez, boşanma ile görünür hale gelen bir ekonomik kırılganlığı daha çok yalnız annelerin yararlandığı sosyal yardım programı Sosyo-ekonomik Destek Hizmeti (SED) üzerinden irdeliyor. Dört bürokrat, sekiz sosyal çalışmacı ve on bir yararlanıcı bekar anne ile yaptığım görüşmeler; tasarlanan, uygulanan ve deneyimlenen SED arasındaki açılmanın aileci siyasete hem meydan okuyan hem de ona yeniden rota oluşturan niteliğini ortaya koyuyor. En önemlisi, SED normatif ailenin dışında yeni bir hayat kurmak isteyen kadınların elini güçlendiriyor. SED'in diğer planlanmamış sonuçları ise şunlar: Yararlanıcıların yeteri kadar alternatifsiz olup olmadığının izini süren kriterler kadınları erkekler ile devlet arasında bir seçime zorluyor ve kadınlar daha çok istikrar vaat eden devletin bütçesine bağımlı kalmayı yeğliyor. Bakım politikaları alternatif yaratmakta başarısız olduğu için sıkıştırılmış annelik hükümetin sıcak aile ortamı idealini baltalıyor. Ayrıca, çocuk yoksulluğu toplumsal cinsiyet meselesinden azade düşünüldüğü için yoksulluğun nesilden nesile aktarılması önlenemiyor. Sonuç olarak; bu tez normlar ve idealler etrafında tasarlanan bir zihinsel inşa olan politikanın uygulayıcı eliyle ve diğer politikalarla ilişkilenerek tam da varoluş amacıyla çelişen yeni ihtimaller doğurabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Female poverty, that can be rendered temporarily invisible by the traditional conjugal union, becomes a non-negligible problem when social aid mechanisms gain essential importance over single-parent households that are in majority led by mothers who themselves have become a new social risk both demographically and politically. Social investment paradigm aims at this new risk in a way to reduce the costs of motherhood and divorce especially for single mothers. This thesis examines a form of gendered economic vulnerability that has become visible with divorce or separation over a welfare program, Socio-economic Support Service (SED). Relying on the interviews with four bureaucrats, eight social workers, and eleven beneficiary single mothers; this study reveals both the challenging and route-making qualities of divergences between the designed, implemented and experienced SED. First it shows that, the criteria that trace whether the beneficiaries really lack alternatives to survive force women to make a choice between men and the state and most women prefer being dependent on the state's budget. Hence, this policy ends up empowering women who want to build a new life outside the normative family. Secondly, since care policies fail to create alternatives, informal employment and compressed motherhood undermine government's ideal of warm family environment. Besides, intergenerational transmission of poverty cannot be prevented as long as child poverty is considered separate from gender inequality. Over all, this thesis argues that social policy can give birth to unintended possibilities through practice and interaction of different domains.