İstanbul otel yatırım projelerinde kuruluş yeri seçimini belirleyen etmenler
Factors determining the selection of establishment location in istanbul hotel investment projects
- Tez No: 653410
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Turizm sektörü, birçok ülkenin ekonomik anlamda lokomotif sektörlerinden bir tanesidir. Özellikle, kültüre ve doğal kaynaklar açısından diğer ülkeler ile kıyaslandığında görece şanslı olarak nitelendirilen ülkeler açısından sektörün önemi daha da fazla ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de birçok ülke ile kıyaslandığında gerek doğal güzellikleri gerekse yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği etmiş topraklarındaki kültüre ve tarihi mirası ile önemli bir turizm merkezidir. Türkiye için turizm en önemli gelir kaynaklarından bir tanesidir. Türkiye'de gerek deniz ve kıyı turizmi, gerekse de son dönemlerde revaçta olan şehir turizmi önemli gelir kapılarındandır. Bu çalışmada, Türkiye'nin şehir turizmi açısından başkenti niteliğinde olan İstanbul'da konaklama işletmesi yatırımı gerçekleştirilmesi sürecinde kuruluş yerinin önemi nedir ana sorunsalı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is one of the economically locomotive sectors of many countries. In particular, the importance of the sector becomes more pronounced for countries that are considered relatively lucky compared to other countries in terms of culture and natural resources. Compared with many other countries in need of natural beauty for centuries Turkey and is an important tourism center with cultural and historical heritage in the territory has hosted many civilizations. Tourism is one of the most important sources of income for Turkey. need marine and coastal tourism in Turkey, as well as cities that are in vogue in recent years tourism is one of the important sources of income. In this study, Turkey's cities in terms of tourism accommodation businesses in the nature of capital investment in Istanbul What is the significance of the place of establishment in the process of realizing main question is discussed.