Yapı bilgi modellemesinin 3D ve 4D fonksiyonlarının örnek bir inşaat projesi üzerinde incelenmesi
Examination of 3D and 4D functions of building information modeling on a sample construction project
- Tez No: 653416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada inşaat sektörünün dijitalleşme simgesi olan BIM sistemi araştırılmış ve örnek bir proje üzerinde uygulama yapılmıştır. Çalışma kapsamında, BIM sisteminin tasarım (3D) ve planlama fonksiyonları (4D) üzerinde durulmuştur. Tasarımı üç boyutlu olarak yapılan proje üzerinde çakışma analizi yapılmıştır. Ayrıca, örnek projenin Cpm veri tabanlı yazılımlar ile iş programı oluşturularak BIM sistemine entegrasyonu yapılmıştır. Çalışma kapsamında, örnek proje üzerinden BIM sisteminin kullanımı açıklanmış ve çalışmanın yeni kullanıcılara yol gösterici olması hedeflenmiştir. BIM sisteminin geleneksel tasarım sürecine getirdiği yeni yaklaşım ve uygulamada sağlayacağı avantajlar örnek proje üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the BIM system, which is the digitalization symbol of the construction sector, was researched and an application was made on a sample project. In the scope of the study, the design (3D) and planning functions (4D) of the BIM system are emphasized. Collision analysis has been made on the project, whose design was made in three dimensions. In addition, the sample project was integrated into the BIM system by creating a work schedule with CPM data-based software. Within the scope of the study, the use of the BIM system was explained through the sample project and it was aimed to guide the new users. The new approach brought by the BIM system to the traditional design process and the advantages it will provide to the application are explained through the sample Project.