Tam dişsiz hastalarda protetik restorasyon tipinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
Impact on quality of life restoration of different types in full edentulism patients
  1. Tez No: 653415
  2. Yazar: HİLAL EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN BÜLENT TUNCER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi, bireyin ağız sağlığının toplam sağlık ve iyi olma hali üzerine ne derece etkili olduğunu tanımlamaktadır. Yaşam kalitesi kavramının ağız sağlığı ile ilişkilendirilmesinden itibaren protetik diş tedavilerinin hastaların ağız diş sağlığı üzerindeki yaşam kalitesi sonuçları birçok çalışmada araştırılmaya başlanmıştır. Günümüzde de bu çalışmalar giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı edante ağızlarda uygulanan güncel protetik tedavi seçeneklerini göz önünde bulundurarak, protetik restorasyon tiplerinin hastaların ağız sağlığı üzerine yaşam kalitesi etkisi araştırmaktır. Son 20 yılda bilim adamları, psikologlar ve sağlık profesyonelleri bu konseptin geliştirilmesi için farklı ölçekler arayışına girmişlerdir. Oral Health Impact Profile (OHIP) ölçeği bu amaçla kullanılan, geçerli, güvenilir ve spesifik bir ölçektir. Bu sebeple çalışmamızda OHIP ölçeği kullanılmaktadır. Bu çalışma; İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı'nda dental protetik tedavileri tamamlanmış hastalar üzerinde gerçekleştirilmiş retrospektif bir çalışmadır. Bu amaçla toplam 204 hastanın OHIP-14 kayıtları alınmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, dental implant uygulamasının hastaların ASYK'sını yükselttiği ve skorların farklı protetik restorasyon grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oral health-related quality of life characterizes a person's perception of how oral health influences an individual's life quality and overall well being.Since the concept of quality of life associated with oral health, effect of oral health on quality of life has been investigated in several studies. Recently, these studies are also increasing. The aim of this study is the observation effect of oral health on quality of life of patients were applied different types of prosthetic restoration in full edentulism. This concept has received a lot of attention in the past two decades from sociologists, psychologists and the health professions, with different instruments has been developed to measure oral health-related quality of life. The oral health impact profile - 14 (OHIP) is a spesific oral health related quality of life instrument used to measure subjects perception of the social impact of oral disorders on their well being. Therefore, OHIP-14 scale is used in this study. This study is a retrospective investigation, that applied on patients, who have prosthetic therapy in İstanbul Aydin University Faculty of Dentistry, Prosthodontic Department.The OHIP-14 records of 204 patients were taken for this aim. When the results are examined it is determined that, dental implant application is found to improve patients OHRQoL. The scores between different prosthetic rehabilitation groups showed statistically significant differences.