Çocukluk obezitesinde TSH yüksekliği sıklığı ve morbidite ilişkisi
The relationship between elevated TSH frequency and morbidity in childhood obesity
  1. Tez No: 653425
  2. Yazar: RANA ALOYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocukluk Obezitesinde TSH Yüksekliği Sıklığı ve Morbidite İlişkisi Giriş: Obezite çocuklukta sık görülen kronik bozukluklardan biridir ve prevalansı son 30 yılda dünya çapında dramatik bir artış göstermiştir. Obez bireylerde, dislipidemi, hipertansiyon ve bozulmuş glukoz toleransı geliştirme riski yüksek olmakta ve bunun sonucu olarak metabolik ve kardiyovasküler hastalık riskleri artmaktadır. Son zamanlardaki araştırmalarda, obez çocukların % 7 ila % 23'de normal veya hafif yükselmiş serbest T4 (sT4) ve / veya serbest T3 (sT3) düzeyleri ile birlikte serum TSH düzeylerinin daha yüksek olduğu gösterilmiş ve serum TSH düzeyleri ile vücut kitle indeksi (VKİ) arasında pozitif bir ilişki olduğu ve 5 yıl boyunca kilo alımı ile TSH konsantrasyonlarında progresif artış olduğu vurgulanmıştır. Bu gözlemlerin aksini vurgulayan çalışma sonuçları da bulunmaktadır. Amaç:Bu çalışmanın amacı, obezitesi olan çocuk ve ergenlerde TSH düzeyleri ile obezite şiddeti, morbidite ilişkisini incelemektir. Metod:Son 5 yılda AnkaraÜniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Çocuk Endokrinolojisi ve Adolesan polikliniğinebaşvuran 5-18 yaş arasındaki 216 obez olguçalışmaya alındı.Obezite tanısı alanolguların demografik, antropometrik, laboratuvar özellikleri (AKŞ, açlık insülin, lipid profili, sT3, sT4, TSH, idrarda iyot, ALT, AST) kaydedildi. Tiroid antikorları pozitif olan, sendromik, ek kronik hastalığı olan, ilaç kullanan olgular çalışmaya alınmadı. Çalışmada TSH ≥5 µIU/mL olan olgular (Grup1:n=24) ile TSH
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is one of the common chronic disorders in childhood, and its prevalence has increased dramatically worldwide over the past 30 years. There is a high risk of developing dyslipidemia, hypertension, and impaired glucose tolerance, and as a result, the risk of metabolic and cardiovascular disease increases in obesity. Recent studies have shown higher serum TSH levels with normal or slightly elevated free T4 (fT4) and / or free T3 (fT3) levels in 7% to 23% of obese children and it has been emphasized that there was a positive correlation between serum TSH levels and body mass index (BMI), and a progressive increase in TSH concentrations with weight gain over 5 years. There are also study results that emphasize the contrary of these observations. Objective: The aim of this study is to determine the association between levels of TSH in obese children with different components of morbidity parameters. Method: 216 obese patients aged 5-18 years who refered to Ankara University Faculty of Medicine Pediatric Endocrinology and Adolescent department in the last 5 years were included in the study. Demographic, anthropometric and laboratory characteristics (Fasting Blood Glucose (FBG), fasting insulin, lipid profile, fT3, fT4, TSH, iodine in urine, ALT, AST) of patients diagnosed with obesity were recorded. Patients with positive thyroid antibodies, syndromic, additional chronic diseases, or using drugs were excluded from the study. In the study, demographic characteristics and laboratory values of patients with TSH 5 µIU / mL (Group1: n=24) and patients with TSH