Çocukluk çağı Hodgkin lenfoma tanılı hastalarda kemoterapi ve radyoterapinin endokrin sistem üzerine geç yan etkileri
The late effects of chemotherapy and radiotherapy on endocrin system in childhood Hodgkin lymphoma
- Tez No: 624407
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLNUR TOKUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş Tedavi imkanları geliştikçe Hodgkin lenfomada sağkalım oranı giderek artmaktadır. Son dönemlerde bu oran %90' a yaklaşmıştır. Sağkalım oranının artması beraberinde kemoterapi ve radyoterapinin hastalarda oluşturduğu yan etkileri gündeme getirmektedir. Bu yan etkilerden en yaygın olanlardan biri endokrin sistem üzerine oluşan yan etkilerdir. Bu çalışmada kliniğimizde tedavi olmuş ve kür olarak izlenen çocukluk çağı HL hastalarında endokrin sistem üzerine oluşmuş uzun dönem yan etkileri inceledik. Metod Tedavi sonrası en az 2 senedir tam kür olarak izlenen hastalar prospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Tedavi sonrası nüks olan, izlem süresi 2 yıldan az olan ve kemik iliği nakli yapılan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastalar tiroid yan etkiler açısından serum TSH, serbest T3 ve T4, anti-TGB, anti-TPO, tiroglobulin düzeyleri ve tiroid USG ile değerlendirilmiştir. Gonadal fonskiyonlar açısından serum FSH, LH, estradiol(kadınlarda), testesteron(erkeklerde) değerleri ve ultrasonografi ile over ve testis boyutları ölçülmüş; Taner evrelemesi ile cinsel gelişim değerlendirilmiştir. Glukoz metabolizması ve obezite ile ilgili yan etkiler açısından hastaların serum açlık insulin, açlık kan şekeri, HBA1C değerleri ölçülmüş; HOMA ve BMI indeksi hesaplanmıştır. Kemik metabolizması üzerine yan etkiler açısından Ca, P, ALP düzeyleri xi değerlendirildi. Tüm elde edilen veriler hastaların klinik ve tedavi özellikleri ile karşılaştırıldı. Bulgular Değerlendirme sonucunda hastaların 19'unda (%46) hipotiroidi, 7'sinde (%17) tiroid nodülü saptandı. 5 (%12) hastanın FSH değerlerinde yükselme görüldü. %48 oranında HOMA indeksi yüksekliği saptandı. %34 oranda hasta BMI ile fazla kilolu/obez olarak değerlendirildi. Hastaların hiçbirinde kemik metabolizması ve adrenal aks ile ilgili yan etkiye rastlanmadı. Tartışma Çalışma sonucunda hastalarda özellikle hipotiroidi başta olmak üzere tiroid yan etkileri, gonadal toksisite, insulin direnci ve obezite gibi yan etkiler görülmüştür. Hastaların bu uzun dönem yan etkiler açısından yakın takibi, sağkalım sonrası morbiditeyi azaltmak açısından önemlidir. HL hasta grubunda genel olarak endokrin yan etkiler açısından yapılmış çok sayıda çalışma olsa da, özellikle glukoz metobolizması ve obezite riski açısından detaylı ve randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Abstract Background By the development of treatment options, survival rate of Hodgkin Lymphoma (HL) has been increased, which is recently near to %90. Increase of survival rate results in increased prevelance of chemotherapy and radiotherapy related side-effects in HL patients. One of the most common long-term side effects of HL treatment is endocrine-related side effects. We searched for long-term endocrine-related side effects of pediatric age HL patients who has been followed with complete remission. Methods HL patients at complete remission at least for 2 years were eligible for this prospective study. Patients whose disease were relapsed or who were at complete remission for less than 2 years or undergone bone marrow transplantation were excluded. For thyroid related side effects, serum TSH, free T3, free T4, anti-TGB, anti-TPO, thyroglobulin levels and thyroid gland ultrasound were assessed. For gonadal functions, serum FSH, LH, estradiol (for girls), testesterone (for boys) levels were measured. Sexual development was assessed with Tanner staging and ovary and testis sizes were noted. Glucose metabolism and obesity were evaluated by measuring serum fasting glucose and insulin levels, HBA1C, HOMA and body mass indexes. For bone metabolism related side effects, serum Ca, P and ALP paramethers were detected. All data were analyzed by comparison of variables related to clinical features and treatment. xiii Results 19 patients (%46) had hypothroidism. Thyroid nodule were detected in 7 patients (%17). 5 patients' (%12) serum FSH levels were above normal. %48 of patients had increased HOMA index while %34 were assessed as overweight or obese according to their BMI. None of the patients had abnormal result for bone metabolism and adrenal axis. Conclusion In our study population, endocrine related side effects like hypotiroidism, gonadal toxicity, insulin resistance and obesity were detected. It's important to follow up these patients for long-term to prevent morbidity after HL treatment. Although there are many studies on endocrine side-effects of chemotherapy and radiotherapy in HL patients, detailed randomized controlled trials are needed especially for glucose metabolism and obesity related side effects