Göçer aşiretlerinin gündelik hayata tutunma stratejileri (Batman örneği)
The strategies of nomadic tribes to hold on to everyday life (The case of Batman)
- Tez No: 653428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması, göçebeliği bir yaşam tarzı olarak benimseyen koçerlerin gündelik hayatlarının sosyolojik perspektifle irdelemeyi amaçlamaktadır. Temel ekonomik faaliyeti hayvancılık olan koçerler, akrabalığa dayalı büyük bir sosyal örgütlenme biçimi olan aşirete bağlı topluluklar olarak tanımlanmaktadır. Çalışma da Aliki ve Dudêran aşiretine bağlı koçerlerin genel olarak sosyoekonomik ve sosyokültürel yapısı, özelde de gündelik yaşamları çözümlenmeye çalışılmıştır. Göçebe hayatı, teorik ve uygulamalı boyutta ele alınmıştır. Birinci bölümde toplumsal bir örgütlenme biçimi olarak aşiret sistemi ve alt birimleri, göçebe aşiret sisteminde sosyal ilişkiler, akrabalık ilişkileri, cinsiyet rolleri ve evlilik formları, ekonomik yapı gibi başlıklar teorik olarak tartışılmıştır. İkinci bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemine dair ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir. Nitel araştırma yöntemi kapsamında, 16 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme formu çerçevesinde görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Aliki ve Dudêran aşiretine bağlı koçerlerin sosyoekonomik, sosyokültürel yapısı ile gündelik yaşamlarında karşılaştıkları güçlüklerle mücadelelerine dair bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the daily lives of koçers who adopt nomadism as a lifestyle with a sociological perspective. Koçers, whose main economic activity is animal husbandry, are defined as communities attached to aşiret (clan), which is a large form of social organization based on kinship. In the study, the socioeconomic and sociocultural structure of the koçers of the Aliki and Dudêran tribes in general and their daily lives in particular were tried to be analyzed. Nomadic life is discussed in theoretical and practical dimensions. In the first chapter, the tribal system and its subunits as a form of social organization, social relations in the nomadic tribal system, kinship relations, gender roles and marriage forms, and economic structure are discussed theoretically. In the second part, detailed information about the subject, purpose, importance and method of the research is given. Within the scope of qualitative research method, interviews were conducted with 16 people within the framework of semi-structured interview form. In the research, information about the socioeconomic and sociocultural structure of the koçers of the Aliki and Dudêran tribes and their struggle with the difficulties they face in their daily lives were obtained.