Edirne il merkezi ilkokullarında görev yapan öğretmenlerin tip 1 diyabet hakkında bilgi, tutum ve tip 1 diyabetli öğrencilere yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Knowledge and attitude of primary school teacher son type 1 diabetes and their approach to the students in Edirne city center
  1. Tez No: 653433
  2. Yazar: SEDA DEMİRBÜKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızın amacı Edirne il merkezindeki ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin tip 1 diyabet hakkında bilgi, tutum ve diyabetli öğrencilere yaklaşımının değerlendirilmesi ve buna etki eden faktörlerin tespit edilmesidir. Çalışmanın evrenini Edirne il merkezindeki ilkokullarda görev yapan 427 öğretmen oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. 224 öğretmenin anketi kabul edilmiş olup, evrenin %52,45'sine ulaşılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan 69 sorudan oluşan anket yardımıyla toplandı. Çalışmaya katılan öğretmenlerin %75,4'ü kadın, %24,6'i erkekti. Yaş ortalaması 43,53±9,41, en küçük yaş 23 en büyük yaş 65'ti. 167 kişi sınıf öğretmeni olarak görev yapıyordu. Katılımcıların %82,6'sı tip 1 diyabetle ilgili eğitim almamıştı. Eğitim alanların %46,7'si okulda diyabet programıyla eğitim almıştı. 150 katılımcı diyabet eğitimi almak istiyordu. Diyabet bilgi düzeyini değerlendirmek amacıyla sorulan 31 sorudan ortalama doğru sayısı 16,30±7,91 olarak saptandı. Katılımcılardan 103 kişinin (%45,98) grup ortalamasından daha düşük sayıda soruya doğru yanıt verdiği saptanmıştır. Katılımcıların doğru cevap ortalaması soruların %50'den çok az yüksektir ve bu sonuç öğretmenlerin diyabet bilgi düzeyinin düşük olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin en az bilgi sahibi olduğu konuların hipoglisemi değeri, glukagonun amacı, karbonhidrat sayımı olduğu saptandı. Öğretmenlerin ortalama doğru sayıları ile ailesi dışında diyabetli birey varlığı, çevrede insülin kullanan kişi olması, kan şekeri ölçmek, kendine veya başkasına insülin yapmak ve tip 1 diyabet eğitimi almak arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Öğretmenlerin %42'si diyabetli öğrenci için okulda sağlık çalışanı bulunmasının ve %38,8'i diyabet eğitimi verilmesinin en faydalı durum olduğunu düşünüyordu. Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler değerlendirildiğinde, öğretmenlerin tip 1 diyabet bilgi düzeyinin yeterli olmadığı öngörülmektedir. Çocukların okulda geçirdikleri zamanı daha verimli ve daha güvenli hale getirmek için tüm okul personelinin tip 1 diyabet konusunda bilgilendirilmesi, acil durumlarda uygulanacak bir plan hazırlanması, diyabet nedeniyle ders kaçıran öğrencilere ders telafisi yapılması, ilaçların muhafaza edilmesi için uygun ortamın sağlanması büyük önem taşımaktadır. Resmi kurumların bu konudaki etkin mücadelesi, diyabet hastalığı olan öğrencilerin daha güvenli bir okul hayatı yaşamalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the knowledge and attitude of primary school teachers on type 1 diabetes and their approach to the students in Edirne city center and investigate the influencing factors. The population of the study consists of 427 people who are working as a teacher in primary schools in Edirne city center. We aimed to reach the whole population. Of the population, 52.45% was reached and 224 teachers were included. The data were collected with a questionnaire of 69 questions prepared by the researchers. Of the teachers participating in the study, 75.4% were female and 24.6% male. The average age of the participants were 43.53±9.41, between 23 and 65 years of age. 167 people were working as class teacher. 82.6% of participants had no education on type 1 diabetes. 46.7% of those who had education received their education at school. 150 participants wanted education about diabetes. The average number of correct answers of 31 questions on diabetes knowledge level was found to be 16.30 ± 7.91. Correct answer number of 103 (45.98%) participants were below the group average. Average of correct answers of participants is slightly higher than 50% of the questions and this result shows that the diabetes knowledge level of teachers is low. It was determined that the subjects that teachers had the least knowledge on were hypoglycemia value, effects of glucagon and calculation of carbohydrate. A statistically significant relationship was found between the average number of correct answers of teachers and the presence of diabetic individuals outside their family, being an insulin user in the environment, measuring blood glucose, injecting themselves or someone else with insulin, and receiving type 1 diabetes education. 42% of the teachers thought that having a health worker at school was the most beneficial situation and 38.8% thought that diabetes education was the most beneficial one. According to our study results, the knowledge level of teachers about type 1 diabetes is not sufficient. Informing and education of all school staff about type 1 diabetes, preparing a plan to be implemented in emergency situations, catch-up lessons to meet the needs of students, providing a suitable environment for preserving medicines are very important to make the time children spend at school more productive and more safer. The effective struggle of official institutions on this issue will enable students with diabetes to have a safer school life.