Kan akımı kısıtlamalı aerobik egzersizin fibromiyalji hastalarında ağrı, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve egzersize verilen hormonal yanıta etkisi: Randomize çift kör çalışma
The effect of blood flow restricted aerobic exercise on pain, functional state, quality of life and hormonal response to exercise in fibromyalgia patients: Randomized double blind study
  1. Tez No: 653432
  2. Yazar: İSMAİL MERT ZURE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KETENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı fibromiyalji tanılı hastalara uygulanan kan akımı kısıtlamalı aerobik egzersiz programının ağrı, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve egzersize verilen hormonal yanıt üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Prospektif, randomize kontrollü ve çift kör olarak planlanan bu çalışmaya yaşları 24-55 yaşları arasında, 46 fibromiyalji tanılı kadın hasta dahil edildi. Katılımcılar kan akımı kısıtlamalı aerobik egzersiz grubu (n=23) ve kontrol grubu (n=23) olarak iki gruba randomize edildi. Her iki gruptaki hastalara altı hafta boyunca, haftada dört kez olacak şekilde gözetim altında aerobik egzersiz yaptırıldı. Kan akımı kısıtlaması egzersiz sırasında kasık seviyesinden elastik bandajlar ile sağlandı, deney grubuna gerçek kan akımı kısıtlama protokolü uygulanırken kontrol grubuna hiç sıkı olmayacak şekilde aynı süre ve seans sayısında sham kan akımı kısıtlaması uygulandı. Primer sonuç ölçütü olarak hastalık ciddiyetini birçok yönden ele alan Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ) kullanıldı. Sekonder sonuç ölçütü olarak; Santral Sensitizasyon Ölçeği (CSI), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Vizüel Analog Skala ile Ağrı Değerlendirmesi (VAS Ağrı), Kronik Ağrı Kabullenme Anketi-8 (CPAQ-8), 24 saatlik idrarda VMA ve 5-HIAA düzeyleri kullanıldı. Ölçümler girişim öncesinde, 6 haftalık girişimin hemen sonrasında ve girişim sonrası üçüncü ayda tekrarlandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 43,2 ± 7,2 yıldı. Başlangıç değerlendirmesinde iki grup demografik ve klinik parametreler açısından homojen bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate the effects of aerobic exercise program with blood flow restriction on pain, functional status, quality of life and hormonal response to exercise in patients diagnosed with fibromyalgia. Methods: 46 female patients with fibromyalgia, aged 24-55 years, were included in this prospective, randomized, controlled double-blind study. Participants were randomized into two groups as the blood flow restricted aerobic exercise group (n = 23) and the control group (n = 23). The patients in both groups underwent supervised aerobic exercise four times a week for six weeks. Blood flow restriction was provided with elastic bandages at the groin level during exercise, while the real blood flow restriction protocol was applied to the experimental group, sham blood flow restriction was applied to the control group in the same time and number of sessions. The Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), which addresses the severity of the disease from many aspects, was used as the primary outcome measure. As a secondary outcome criterion; Central Sensitization Index (CSI), Beck Depression Scale (BDS), Pain Assessment with Visual Analogue Scale (VAS Pain), Chronic Pain Acceptance Questionnaire-8 (CPAQ-8), 24-hour urine VMA and 5-HIAA levels were used. Measurements were repeated before the intervention, immediately after the 6-week intervention and at the third month after the intervention. Results: The mean age of the patients was 43.2 ± 7.2 years. In the initial evaluation, the two groups were found to be homogeneous in terms of demographic and clinical parameters.