Prematür pubarş ile başvuran kız olgularda izlemde santral erken ergenlik sıklığının ve eklenme zamanının araştırılması: İki yıllık izlem sonuçları
Investigation of early puberty prevalance and time of adding thelarche to pubarche in girls with premature pubarche: Two- year follow-up results
  1. Tez No: 653434
  2. Yazar: ESİN GİZEM OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Prematür pubarş risk faktörleri literatürde sıkça araştırılmakla birlikte, erkence ergenlik ile ilişkili çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada prematür pubarş ile başvuran kız olgularda 'Gerçekten sıklıkla ergenlik erkene kayıyor mu?' sorusuna cevap aramayı, erken ergenlik eklenen olgularda pubarşa telarş eklenme zamanını ve prematür pubarş - erken ergenlik ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Aynı zamanda izole prematür pubarşın risk faktörlerini araştırmak da ikincil amacımızdı. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışma olup prematür pubarş ile başvuran 60 kız olgunun retrospektif olarak demografik, antropometrik, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulgularını kaydettik. Telarş eklenen olgularda pubarştan ne kadar süre sonra telarş eklendiğini ve erkence puberte risk faktörleri ile ilişkisini araştırdık. Bulgu: Olgularımızın pubarş başlangıç yaşı ortalama 6,93±0,79 desimal yaştı. Pubarş ile başvuran olgularımızın %16,7'si preterm iken; %20'si 2500gr'dan düşük doğum ağırlığına (DDA) sahipti. Hastaların %55'i fazla kilolu veya obez grubundaydı ve %53,3'ünün genetiğinden hızlı büyüdüğü saptandı. 60 prematür pubarş olgusunun 30'una (%50) iki yıllık izlemde pubarşa telarş eklendi. Pubarş ile başvuran ve izlemde telarş eklenen olgulara ortalama 7,75±0,84 desimal yaşında pubarşa telarş eklendiği görüldü, pubarş ile telarş arasında geçen süre ortalama 11,20±7,41 ay olarak bulundu. Telarş eklenen hastaların %36'sına (n: 11) ilk 6 ayda telarş eklendiği saptandı. İki yıllık izlemde 8 olguda (%13) gerçek puberte prekoks (GPP) gelişti ve GPP tanısı alan bu olgulardan 5'inin (%62,5) tanısı ilk 6 ay içinde konulup tedavisi başlandı. Sonuç: Sonuç olarak; bu çalışmada prematür pubarş olgularında fazla kilolu veya obez olma durumu ile genetiğinden hızlı büyüme, hastaların yarısında saptanırken; erkence ergenlik riski olanların bu riskler yanında, obeziteden bağımsız DHEA-S düzeylerinin daha yüksek olduğu ve izlemde ilk 6 ayın erken ergenliğin saptanmasında en kritik zaman olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Although risk factors of premature pubarche are frequently investigated; however there are few studies available assosiation with early puberty. In this study, we aimed to determine the prevalance of early puberty in girls with premature pubarche and the time of adding thelarche to pubarche. We also tried to identify factors associated with early puberty and premature pubarche. Method: Our study is a cross-sectional study and we retrospectively recorded the demographic, anthropometric, clinical, laboratory and radiological findings of 60 girls who presented with premature pubarche. In cases with thelarche, we investigated how long after pubarche, thelarche was added and its relationship with early puberty risk factors. Results: The mean age of onset of pubarche was 6.93 ± 0.79 years. While 16.7% of our cases with pubarche were preterm; 20% had small for gestational age (SGA). Fifty-five percent of the patients were in the either overweight or obese group and 53.3% of them were found to grow faster than their genetics. In 50% of 60 premature pubarche cases, thelarche was added to pubarche during a two- year follow-up period. The mean additonal time between pubarche and thelarche was found to be 11.20 ± 7.41 months. Thirty six percent of them were added in the first 6 months. During the two-years follow-up, 8 cases (13%) developed central precocious puberty, and 5 (62.5%) of these cases were diagnosed within the first 6 months. Conclusion: As a result; in this study, in girls with premature pubarche, being overweight or obese and genetically rapid growth were detected in half of the patients. In addition to these risk factors, those at risk of early puberty had higher DHEA-S levels independently of obesity. And the first 6 months in follow-up was the most critical time for detecting early puberty.