Türk hukukunda ve mukayeseli hukukta uzlaştırma
Reconciliation in Turkish law and comparative law
- Tez No: 653467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışma konumuzu“Türk Hukukunda ve Mukayeseli Hukukta Uzlaştırma”oluşturmaktadır. Uzlaştırma kurumu, 5271 sayılı Kanun'un 253-254-255 maddelerinde ve Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Bu kurum klasik ceza adaleti sistemlerinin tatmin edici olmaması nedeniyle ve suçun işlenmesi ile bozulan toplumsal düzenin hızlıca tekrardan temin edilmesi için ihtiyaç duyulan onarıcı adalet sisteminin uzantısı konumundaki alternatif uyuşmazlık çözüm yönetimidir. Tez çalışmamız beş ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, onarıcı adalet ve uzlaştırmanın tarihi gelişim süreci irdelenmiş, ikinci bölümde uzlaştırmaya hâkim olan ceza muhakemesi hukuku temel ilkeleri incelenmiş, üçüncü bölümde uluslararası hukukta ve karşılaştırmalı hukukta uzlaştırma ele alınmış, dördüncü bölümde Türk hukukunda uzlaştırma anlatılmış, beşinci bölümde uzlaştırmanın usulüne ilişkin bilgiler verilmiş olup sonuç bölümünde ise, daha etkin bir şekilde uzlaştırmanın nasıl olması gerektiği ve uzlaştırma konusunda eksikliklerin neler olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Reconciliation in Turkish Law and Comparative law”. The Conciliation authority is regulated in articles 253-254-255 of the law No. 5271 Criminal Procedure Law and the conciliation regulation in Criminal Procedure. This institution is an alternative dispute resolution management, which is the extension of the restorative0justice system, which is needed because the classical criminal justice systems are not satisfactory and to quickly restore the social order that is broken by the crime. This study consists of five main sections. İn the first section, the historical development process of restorative justice and reconciliation is examined, in the second section of study, the basic principles of Criminal Procedure Law that dominate reconciliation are examined, the third section deals with reconciliation in İnternational law and Comparative Law, In the fourth section, reconciliation is explained in Turkish Criminal Law, the fifth section provides information on the procedure of reconciliation, in the conclusion section, we discussed how to reconcile more effectively and what are the shortcomings in reconciling.