Algılanan örgütsel destek ve örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir uygulama
Investigation of the relationship between perceived organizational support and organizational cynicism: One application
- Tez No: 653466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAİMİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada algılanan örgütsel desteğin örgütsel sinizm üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma verileri Kazakistan'da faaliyet gösteren bir firmanın 289 çalışanından anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 ve AMOS 22 istatistik programları kullanılarak güvenirlik, geçerlilik, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda algılanan örgütsel desteğin örgütsel sinizm üzerinde negatif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir ifade ile örgütleri tarafından desteklendiğini algılayan çalışanların örgüte karşı sinik davranışlarının azaldığı görülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular teorik ve pratik etkileri bakımından tartışılarak gelecekte yapılacak çalışmalara ve sektör yöneticilerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of perceived organizational support on organizational cynicism. The research data were collected from 289 employees working in a company operating in Kazakhstan using the survey technique. In order to analyse the data, reliability, validity, correlation and regression analysis were performed using SPSS 22 and AMOS 22 statistical programs. As a result of the analysis, it was determined that the perceived organizational support has a negative effect on organizational cynicism. In other words, it has been observed that the cynical behaviour of the employees who perceive that they are supported by their organizations has decreased. The findings obtained as a result of the research were discussed in terms of their theoretical and practical effects, and suggestions were made for future studies and sector managers.