Ceza Muhakemesi Kanunu'nda uzlaştırma
Criminal Procedure Law mediation
- Tez No: 516953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Uzlaştırma kurumu modern anlamda ilk olarak Anglo-Sakson hukukunda ortaya çıkmıştır. Uzlaştırma Kara Avrupası hukuk sisteminde de kendine yer edinmeye başladıktan sonra 20. yüzyılda ortaya çıkan onarıcı adalet anlayışının bir sonucu olarak 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 253- 255. maddeleri ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 73/8 maddesi ile ceza hukuk sistemimize girmiştir. Uzlaştırma kurumu, hukuki anlam ve mahiyeti itibariyle gerektiği gibi uygulandığı zaman, adaletin hızlı ve etkin bir şekilde taraflara sirayet etmesi, taraflar arasında husumeti sonlandırarak toplumsal barışı sağlamasının yanında, mahkemelerin iş yükünü azaltması ile ceza yargılamasına yapılan birçok eleştiriyi ortadan kaldırabilecek bir kurumdur. İlk bölümümüzde, uzlaştırma kavramı üzerinde doktrinde yapılan tanımlamalar da dikkate alınarak gerekli açıklamalarda bulunulmuştur. Uzlaştırma kavramı üzerinde gerekli açıklamalarda bulunulduktan sonra, uzlaştırmanın amacı, hukuki niteliği ve ceza muhakemesi hukukuna hakim olan ilkelerin uzlaştırma kavramındaki görünümü ve son olarak mukayeseli hukukta uzlaştırma kavramı üzerinde durulmuştur. Zira uzlaştırmanın farklı hukuk sistemlerinde, ne şekilde düzenlendiğini görmek, konunun anlaşılması açısından oldukça önem arz etmektedir. İkinci bölümde ise, uzlaştırma kurumunun şartları üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuştur. Uzlaştırmanın şartları üzerinde durulurken, 2 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6763 sayılı yasa değişiklikleri üzerinde de durularak, söz konusu değişikliklerin getiriliş amacı ve sonuçları üzerinde de durulmaya çalışılmıştır. Ayrıca yeni yasayla birlikte Adalet Bakanlığı Ceza işleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan, Alternatif Çözümler Daire başkanlığınca uzlaştırma ile ilgili olarak hazırlanan ve yayımlanan yeni yönetmelikten de mümkün olduğunca faydalanılmaya çalışılmıştır. Yine suça sürüklenen çocuklar tarafından işlenen suçlarda uzlaştırma, uzlaştırma usulü ve son olarak uzlaştırmanın hukuki sonuçları üzerinde de yeni yasa ve yönetmelik dikkate alınarak gerekli açıklamalarda bulunulmuştur. Üçüncü bölümde uzlaştırma süresi, uzlaştırma raporu, uzlaştırma belgesi, uzlaştırma müzakerelerinin gizliliği, uzlaştırmacının uyması gereken hususlar, etik ilkeleri ve ücreti, uzlaştırmacı sicilinin tutulması, uzlaştırmacı siciline kayıt olma şartları, uzlaştırmacı sicilinden silinme ve uzlaştırmacı eğitimi üzerinde özellikle yeni yönetmelik dikkate alınarak gerekli açıklamalarda bulunulmuştur. Yeni yasa ile birlikte yapılan değişikliklerin, halen görülmekte olan davalar, kesinleşmiş hükümler, Yargıtay ve İstinaf mahkemelerinde bulunan dosyalarda uzlaştırma hükümlerinin nasıl uygulanabileceğine ilişkin yeni verilmiş Yargıtay kararlarından da istifade edilerek ne gibi sonuçlar doğuracağı üzerinde ayrıntılı bir şekilde açıklamalarda bulunulmuştur. Yine Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı ve Başkanlıkça uzlaştırmaya ilişkin iş ve işlemler, uzlaştırma bürosu uzlaştırma bürosuna gönderme kararı, büroya kayıt ve soruşturma bürosuna iade kararı, uzlaştırma kurumuna eleştirisel bakış ve uzlaştırma kurumunun anayasa aykırılığı sorunu üzerinde yeni yayımlanan yönetmelikten de yararlanılarak gerekli açıklamalarda bulunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The settlement institution first emerged in the modern sense in Anglo-Saxon law. As a result of the concept of restorative justice that emerged in the 20th century after the establishment of the settlement in the Land European legal system, Articles 253-255 of the Criminal Procedure Code No. 5271 and Article 73 of the Turkish Criminal Code No. 5237 entered into force on 01.06.2005, With Article 8, our criminal law system has entered into our system. The settlement institution is an institution that can exercise fairness in a fast and effective manner when it is properly applied in terms of its legal meaning and nature and can eliminate many criticisms of the criminal proceedings by reducing the workload of the courts as well as providing social peace by ending hostility between the parties. In the first part, necessary explanations were made taking into consideration the definitions made in the doctrine on the concept of reconciliation. After the necessary explanations on the concept of reconciliation have been made, the aim of reconciliation, the legal nature and the appearance of the concept of reconciliation in the principles of criminal procedure law, and finally the concept of reconciliation in comparative law are emphasized. It is very important to understand how reconciliation is regulated in different legal systems. In the second part, the conditions of the settlement institution are elaborated in detail. While emphasizing the conditions of the reconciliation, it also tried to focus on the aim and results of the amendments, by pointing out the amendments to the Law No. 6763, which was published in the Official Gazette on 2 December 2016. In addition, with the new law, the Alternative Solutions Department, which was established within the General Directorate of Criminal Affairs of the Ministry of Justice, tried to utilize as much as possible from the new regulation prepared and published in connection with settlement. Again, criminal offenses committed by children who have been dragged by suicide have made necessary disclosures by taking into account the new law and regulations on reconciliation, reconciliation and finally the legal consequences of reconciliation. In the third section, necessary clarifications have been made in the context of the settlement period, the settlement report, the settlement document, the confidentiality of the settlement negotiations, the matters to be met by the mediator, the ethical principles and remuneration, the record of the mediator's register, the conditions for registration in the mediator's registry, . The amendments made in conjunction with the new law have been elaborated on what will be the consequences of the changes in the present case, the existing cases, the finalized provisions, the newly issued Supreme Court decisions on how the reconciliation provisions in the files of the Court of Cassation and the Court of Appeal can be applied. Again, the Ministry of Justice's General Directorate of Criminal Affairs Alternative Solutions Department and the Presidency have decided to use the newly published regulation on the issue of reconciliation, the decision to send the settlement bureau to the settlement bureau, the decision to return to the bureau registration and investigation bureau, the critical review on the settlement body and the settlement institution's constitutional violation. we tried to find the necessary explanations.