Proses sayısının çok olduğu talaşlı imalat süreçlerinin gruplandırılarak barkodla yönetilmesi
Management with barcode by grouping of machining production having multiple processes
- Tez No: 653483
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Üretim yönetiminin temel problemlerinin başında bilgi akışlarında yaşanan aksaklıklar gelmektedir. İşletmelerde üretilen ve kullanılan bilginin gün geçtikçe artması, dijitalleşmenin öneminin artırmıştır Doğru bilginin öneminin yanında zamanında gelmesi işletmelerde karar alıcılar için hayati değere sahip olmaktadır. Dijitalleşmenin getirdiği yeniliklerin işletmelere uyarlanması, rekabet açısından ve işletmenin geleceği açısından avantaj sunmaktadır Ek olarak, gelişen teknolojinin sunmuş olduğu yazılımlar ve paket programlar, işletmelerdeki süreçleri kolaylaştırmaktadır. İmalat sektörü, yeni nesil tezgâh ve tesislerin artması akıllı fabrikaların yaygınlaşması ile hızlı bir ivme kazanmıştır. Bu ivmelenmeden dolayı tesislerin depolarından, üretim ve satış alanlarına kadar her alanda barkod kullanımı neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Optimum yerleşkelere sahip atölyelerin işleyişi; maksimum verim, sağlıklı bilgi akışı, malzeme ve iş akışı, iş güvenliği gibi belirli parametrelerden oluşmaktadır. Bu parametreler ile bilgi akışlarının takip edilmesi, RFID ve barkod teknolojisinin kullanılması ve bunları destekleyen temel yazılımlarla daha kolay olmaktadır. Tasarlanan sisteme ihtiyaç duyulmasının sebebi; çalışmanın yapıldığı işletmede ürün çeşidinin fazla olması ve bu ürünlerin mamul haline gelinceye kadar çok fazla prosese ihtiyaç duyulmasıdır. Proses sayısının fazla olması üretim takibinde sıkıntılara sebep olmaktadır. Anlık hurda oranlarına ulaşım, tezgâhların verimli çalışma durumu, iş ve işçilik verimliliği ve üretimdeki tüm sapmalar dinamik bir sistem takibi ihtiyacı doğurmaktadır. Bu çalışmada, çoklu prosese sahip bir ürünün talaşlı imalat süreçleri incelenmiş ve süreçlerin takibi için barkod teknolojisi uyarlanmıştır. Atölyede kullanılan tezgâhlar, numaralandırılarak oluşturulan veri tabanına eklenmiştir. Ürün ve proses takibiyle operatör verimliliği hesapları da yapılacağı için çalışan verileri de oluşturulan veri tabanına eklenmiştir. Ürün ağacında belirlenen ürünün alt parçaları sistemde kayıtlı olduğundan mamul, yarı mamul ve ürün akışı sistemden gözlemlenecektir. Bu şekilde hazırlanan sistem sayesinde ürün arz/talep dengesi belirlenip hata oranları anlık takip edilecek ve ürün stok miktarları ile fazla veya az üretimin önüne geçilerek maliyet artışı engellenecektir. Oluşturulan operasyon planları ile operatör hangi işi nasıl yapacağını bildiğinden planlı kesintisiz ve yaptığı işten emin olarak çalışacaktır. Güncellenen operasyon planları ile kurumsal hafıza da korunacaktır. Barkod sisteminden yapılan takip neticesinde prosesin rahat gözlemlenmesi ve akışa daha iyi hâkim olunması sayesinde düzenli iş emirleri ile hareket edilebilecektir ve operatör kendisine gelen iş emri ile ne yapacağını kesin ve zamanında bilecektir. Bir işçinin gün içinde yaptığı işlemler, iş emri sayesinde parça, makine ve zaman dilimi vb. parametreler göz önünde bulundurularak kolayca gözlemlenebilecektir. Kurulan sistem sayesinde dijital olarak yüksek miktarda ve güvenilir veri toplanacağından dolayı; işgücü verimlilik istatistiğinin tutulması, tezgâh verimlilik istatistiğinin tutulması, ürün istatistikleri, operasyon istatistikleri, dinamik üretimin takibi, sapmalara müdahale, üretim etkinliği, fire oranı azaltılması gibi yüksek miktarda bilgi isteyen işlemlerin yapılması ve daha doğru raporlanması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental problems of production management is the disruptions in information flows. In addition to the importance of correct information, its timely arrival has vital value for decision makers in businesses. Adapting the brought innovations by digitalization to businesses is very important in terms of competition and for the future of the business. The development of software languages is increasing day by day and their use carries out life of businesses easier. The manufacturing sector has gained rapid momentum with the widespread of smart factories and increasing new generation machines and facilities. In this momentum, the use of barcodes in all field, from warehouses of facilities to production and sales fields, has become almost mandatory. The operation of the workshops with optimum locations consists of certain parameters such as maximum efficiency, healthy information flow, material and workflow, and work safety. Monitoring information flows from these parameters is easier with the use of RFID and barcode technology and the basic software that supports them. The reason why the designed system is required is that the product type is excessive in the business where the work is performed, and these products have gone through many processes until they become goods. Too many processes cause problems in production monitoring. Access to instantaneous scrap rates, efficient working situation of machines, job and operator productivity and all deviations in production require a dynamic system monitoring. In this study, the machining production of a product having multiple processes was examined on-site and barcode technology was adapted to monitor the processes. The machines used in the workshop are numbered and added to the established database. Since operator's productivity calculations will also be made, they have been added to the established database. Since the sub-parts of the product determined in the product tree are registered in the system, the finished product, half-finished product flow will be observed from the system. Thanks to the established system in this way, the product supply-demand balance will be determined and the visibility of the product stock quantities will prevent excess or less production and intervene in the cost increase. With the operation plans created, the operator will work with planned, uninterrupted. Organizational memory will also be preserved with the updated operation plans. As a result of the monitoring carried out with the barcode system, it will be possible to act with regular job orders because the process can be observed easily and the flow is better controlled. In addition, the operator will know exactly and timely what to do with the received job order. With the job order, details such as the operations performed by the operator during the day on which part, in which machine in which hour and minute will be observed more easily. Thanks to the established system, a large amount of reliable data will be collected digitally. Because of this, operations that require a large amount of information such as operator productivity statistics, machine productivity statistics, product statistics, operation statistics, dynamic production monitoring, deviation intervention, production efficiency, scrap rate reduction, will be carried out and more accurate reporting will be provided.