Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen Somalili öğrencilerin yazma becerileri ve yazma kaygıları üzerine bir inceleme
An investigation on writing skills and writing anxieties of Somalian students learning Turkish as a foreign language
- Tez No: 653484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNARA ALİYEVA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırmanın amacı, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen orta düzeydeki Somalili öğrencilerin yazma becerilerine ait başarı düzeylerini değerlendirmek, yazma becerisine yönelik kaygı düzeylerini tespit etmek ve yazılı anlatımlarında yaptıkları dilbilgisi yanlışlarını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda 2018-2019 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezinde öğrenim gören orta düzeydeki 53 Somalili öğrenci, araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Şen ve Boylu (2017) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Olarak Türkçe Yazma Kaygısı Ölçeği ve Büyükikiz (2011) tarafından geliştirilen Yazılı Anlatım Dereceli Puanlama Anahtarı'ndan yararlanılmıştır. Nitel veriler de doküman incelemesi yoluyla toplanmış, bu süreçte Veri Toplama ve Çözümleme Formu'ndan yararlanılmıştır. Nitel veriler betimsel analiz yöntemi ile nicel veriler ise betimleyici istatistik tekniklerinin yanında T Testi, Anova, ve Kruskall Wallis test istatistikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre Somalili öğrencilerin yazılı anlatım örneklerinde toplam 1983 dilbilgisi yanlışı tespit edilmiştir. Bunların %37,6'sının biçimbilim, %36'sının imla ve noktalama, %14,2'sinin sözcük-anlam, %8,5'inin sesbilim ve %3,7'sinin sözdizimi yanlışları olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu kategoriler de çeşitli alt başlıklar altında detaylandırılmış ve örneklendirilmiştir. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre 53 Somalili öğrencinin 20'sinin (%37,7) düşük, 32'sinin (%60,4) orta ve 1'inin (%1,9) de yüksek düzeyde yazma başarısına sahip olduğu ortaya konulmuştur. Bununla birlikte yazma başarısının; cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, Türkiye'de bulunma süresi, Türkçe kitap okuma sıklığı ve yazma sıklığı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca Somalili öğrencilerin orta düzeyde yazma kaygısına sahip olduğu da belirlenmiştir. Yazma kaygısının cinsiyete ve eğitim seviyesine göre anlamlı bir farklılık oluşturduğu; yaş, Türkiye'de bulunma süresi, Türkçe kitap okuma sıklığı ve yazma sıklığı değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Bununla birlikte araştırmaya katılan öğrencilerin yazmaya ilişkin başarı ve kaygı puanları arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Araştırmanın Somalilere Türkçe öğretimi alanına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the success levels of middle-level Somalian students who learn Turkish as a foreign language, determine their level of anxiety about writing skills, and reveal the grammatical mistakes they make in their written expressions. In this direction, 53 Somali students at medium level studying at Bursa Uludağ University Turkish Teaching Center in 2018-2019 constituted the study group of the study. In collecting the quantitative data of the research, Personal Information Form, Writing Anxiety Scale in Turkish as a Foreign Language developed by Şen and Boylu (2017) and Written Expression Grade Scoring Key developed by Büyükikiz (2011) were used. Qualitative data were also collected through document analysis, and the Data Collection and Analysis Form was used in this process. Qualitative data were analyzed using descriptive analysis method and quantitative data using descriptive statistical techniques as well as T Test, Anova, and Kruskall Wallis test statistics. According to the qualitative results of the study, a total of 1983 grammatical errors were found in the written expression samples of Somalian students. It was found that 37.6% of them had morphology, 36% spelling and punctuation, 14.2% word-meaning, 8.5% phonology and 3.7% syntax errors. In addition, these categories are detailed and exemplified under various subheadings. According to the quantitative results of the research, it has been revealed that 20 (37.7%) of 53 Somalian students have a low level, 32 (60.4%) have medium and 1 (1.9%) have a high level of writing success. However, the writing success; gender, age, education level, residence time in Turkey, has been found to differ significantly according to the Turkish frequency of reading and writing variable frequency. It was also determined in the study that Somali students have a moderate level of writing anxiety. Writing anxiety creates a significant difference according to gender and education level; age, no time for Turkey, according to Turkish frequency of reading and writing of variable frequency was observed that create a significant difference. However, there was no significant relationship between the writing achievement and anxiety scores of the students participating in the study. The research is thought to contribute to the field of teaching Turkish to Somalians.