Kamu nakdi yardımların yoksulluk bağlamında sosyal dışlanma ve yaşam tatmini üzerine etkisi: Yapısal eşitlik modeli
Impact of public cash benefits on social exclusion and life satisfaction in poverty: Structural equality model
- Tez No: 653509
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF HAYKIR HOBİKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu nakdi yardımlardan hareketle yoksulluk algısının sosyal dışlanma ve yaşam tatmini üzerinde hangi etkilerinin olduğunu ölçmektir. Bireylerin yoksulluk algı düzeyleri ölçülerek bu durumun onlarda sosyal dışlanma ve yaşam tatmin düzeylerini hangi düzeyde etkilediği sonucunu ortaya çıkarmaya yöneliktir. Çalışmada tarafımızdan geliştirilen yoksulluk algı ölçeğine yönelik geçerlik ve güvenilirlik analizleri yapılarak, çalışmanın hipotezleri doğrultusunda korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli yardımıyla ilişkiler ortaya konulmuştur. Aynı zamanda kullanılan ölçeklerin alt sorularında bireylerin sosyal statülerindeki etkileşimin ne yönde ilerlediği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda yoksulluk algı düzeyi arttığında yaşam tatmini azalmaktadır. Diğer yandan yoksulluk algı düzeyi arttığında sosyal dışlanma artış göstermektedir. Bu sonuçlarda da yoksulluk algısı artışının önemli etkisinin yaşam tatminini azaltması olduğu, daha sonra sosyal dışlanmanın artması olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure what impact of poverty perception has on social exclusion and life satisfaction based on public cash benefits. By measuring the levels of poverty perception of individuals, this is aimed to determine the extent of these affects social exclusion and life satisfaction levels. In the study, validity and reliability of analyses were carried out for the poverty perception by us and relations were revealed in accordance with the hypotheses of this study with help of correlation analysis and structural equality model. At the same time, sub-questions of the scales are used, and it has also been tried to explain how the interaction in individuals social status progressed. As a result of the study, life satisfaction decreases when the level of poverty perception increases. On the other hand, social exclusion increases when poverty perception level increases. As a result, it is seen that the significant effect of the increase in poverty perception decreases life satisfaction, then the increase in social exclusion is seen.