Çocuk onkoloji polikliniğinde hemanjiyom tanılı hastaların tedavi izlemi
Treatment monitoring of hemangioma patients in child oncology clinic
  1. Tez No: 653535
  2. Yazar: MEHMET BURAK DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İnfantil hemanjiyomlar çocukluk çağının en sık görülen vasküler tümörleridir. İnfantil hemanjiyomların kendine özgü bir yaşam döngüsü vardır. Bu döngü proliferasyon ve involüsyon evresi olarak iki evreden oluşur. Kendini sınırlayıcı özellikte olması önemli bir avantajdır. Bulunduğu yer ve özelliğine göre solunum zorluğu, görme bozukluğu, beslenme bozukluğu, kalp yetmezliği, lezyon üzerinde ülser, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara neden olabilen önemli bir hastalıktır. Çalışmamızda infantil hemanjiyom tanılı hastaların dosyalarının geriye dönük olarak incelenmesi, epidemiyolojik ve klinik özellikleri, uygulanan tedavi ve sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatrik Onkoloji Bilim Dalında Ekim 2017- Eylül 2019 tarihleri arasında daha önce tedavi uygulanmamış, klinik olarak infantil hemanjiyom tanısı alan ve takibe giren 100 hastanın klinik ve epidemiyolojik özellikleriyle birlikte izlem sonuçları, tedavi uygulanan hastaların tedavi süreleri ve tedavi yanıtları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda takibe giren 100 hastanın 66'sı (%66) kız, 34'ü (%34) erkekti. Hastaların 61 tanesinde (%61) baş-boyunda lokalize infantil hemanjiyom saptandı. Baş-boyun dışı yerleşim 39 (%39) vakada saptandı. Hastaların 35'inde (%35) tanı alma yaşı 0-3 ay, 28'inde (%28) tanı alma yaşı 3-6 ay, 23'ünde (%23) tanı alma yaşı 6-12 ay, 8'inde (%8) tanı alma yaşı 12 ay-2 yaş ve 6'sında (%6) tanı alma yaşı 2 yaş ve üzeri olarak tespit edildi. Hastaların tedavisinde 21 hastada (%21) topikal timosol damla, 71 hastada (%71) oral propranolol ve 8 hastada (%8) oral propranolol ile birlikte prednol kullanıldı. Tedavi alan hastaların %50'sinden fazlasında tedaviye olumlu yanıt alınmıştır. Sonuç: Çalışmamızda infantil hemanjiyom tanısı ile takip edilen hastaların epidemiyolojik ve klinik özellikleri, tedavi şekilleri ve tedavi verilen hastaların tedaviye yanıtları ile ilgili değerlendirme yapılmıştır. İnfantil hemanjiyom tedavisinde özellikle oral propranolol tedavisinin etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Infantile hemangiomas are the most frequent vascular tumors encountered in childhood. These (infantile) hemangiomas have their own life-cycle consisting of two phases: proliferation and involution. The self-limiting characteristic of infantile hemangioma is an important advantage. However, based on its location and specific features; this hemangioma, a prominent disease, can cause some complications such as respiratory difficulty, vision and feeding impairment, cardiac insufficiency, lesion ulceration, bleeding and infection. In our study, it has been aimed to retrospectively examine the case-notes of patients diagnosed with infantile hemangioma, epidemiological and clinical features, the adopted treatment and the retrospective evaluation of treatment results. Patients and Methods: In this study, it has been evaluated epidemiological and clinical features of 100 patients clinically diagnosed with infantile hemangioma, but had not received any treatment previously, along with patient-monitoring results (follow-up results), the length of treatment periods of these infantile hemangioma patients and their responses to the treatment at Selcuk University, Faculty of Medicine, Pediatric Oncology Department, between October 2017 and September 2019. Findings: In our study, among 100 monitored patients; 66% of them were girls (66) and the rest (34%) were boys (34). A localized infantile hemangioma on head and neck region has been detected in 61 of the patients. Apart from head and neck, in 39 cases (39%), other locations of tumors (infantile hemangiomas) have been observed. As for the diagnosis age, it has been determined that: In 35% of patients, it was 0-3 month-old; in 28% of patients, it was 3-6 month old; in 23% of patients, it was 6-12 month old; 8% of patients, it was 12 month- 2 year old and 6% of patients, the diagnosis age was 2-year old and plus. In the process of treatment, topical timolol (drop) was used by 21 patients (21% of total); oral propranolol was used for 71 patients (71%) and the combination of oral propranolol and prednol was also used for 8 patients (8%) with infantile hemangioma. More than half of the patients receiving treatment have responded positively to this treatment. Result: In this Study, a thorough evaluation has been undertaken with respect to the epidemiological and clinical features of patients, who followed-up with the diagnosis of infantile hemangioma, various treatment methods and patients' responses to relevant treatment. As a result, particularly the treatment with oral propranolol has been observed as an effective and safe treatment method.