Çatlak betonarme elemanlarının sonlu eleman analizi
Finite element analysis of reinforced concrete elements in acracked state
  1. Tez No: 65356
  2. Yazar: ÖZDEN SERKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
n öz Bu çalışmada, çatlak kiriş elemanlar incelenmiş ve bu elemanların analizi için rijitlik matrisi yöntemi ile çalışan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Esneklik katsayıları bulunurken Çekme Rijitleşmesi Fonksiyonuna bağımlı bazı modeller kullanılmıştır. Elemanların çatlak bölgelerinde esneklik katsayılarının elde edilmesi için gerekli integral işlemlerinde Simpson yöntemi kullanılmıştır. Çatlak olmayan bölgelerde ise nümerik integrasyon gerekmemektedir. Yöntem uygulanarak oluşturulan program daha önceden hazırlanmış bir bilgisayar programına adapte edilerek çatlak durumunu da göz önüne alan yeni bir program elde edilmiştir. Programın çalışması Mathematica ve SAP90 ile hazırlanmış program parçaları ve modellerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is about the finite element analysis of reinforced concrete beams in a cracked state and a computer program which considers cracking is developed. This method uses stiffness matrix method. While evaluating the flexibility coefficients some models, due to tension stiffening, is used. For the cracked regions of the beams, it is needed to apply a numerical integration method. Here Simpson method is applied. For the uncracked regions there is no problem about integrations. The computer program developed is adapted to another computer program previously edited. So, a new program, including the cracking and the tension stiffening phenomena is consructed. Developed program is examined by the programs edited in Mathematica and by the models of cracked beams solved in SAP90.