Bazı mühendislik problemlerinin sınır eleman yöntemi ile analizi
- Tez No: 65355
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL TANRIKULU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 151
Özet
Vİİ ÖZ Bilindiği üzere, yapı mekaniği problemlerinin çözümü için Sonlu Farklar ve Sonlu Elemanlar Yöntemi gibi çeşitli sayısal yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda bunlara yan analitik bir yöntem olan Sınır Eleman Yöntemi de katılmıştır. Bu çalışmada bazı mühendislik problemlerinin formulasyonu sözü edilen yeni yöntem ile ele alınmış ve bu amaçla MATHEMATICA ve FORTRAN77 dillerinde bilgisayar programlan hazırlanmıştır. Aynı problemler, pratikte yaygın olarak kullanılan diğer sayısal yöntemler yardımıyla da çözülerek sonuçların uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vİİİ ABSTRACT As known, various numerical methods, such as Finite Difference or Finite Element, are widely used for the solution of problems of structural mechanics. Recently, a semi-analytical method, namely Boundary Element Method, is also used. In this study, formulation of various engineering problems are studied by using the new method. Computer programs based on the method were developed in MATHEMATICA and FORTRAN77. The same problems are also solved by means of some other well known numerical methods. It is concluded that the results of both solutions are in good agreement.