Okul öncesi öğretmen adaylarının kodlama becerileri ve kodlamaya ilişkin görüşleri
Coding skills of preschool teacher candidates and their opinions about coding
  1. Tez No: 653567
  2. Yazar: AYŞEGÜL ZEYNEP ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilgisayar bilimleri donanım ve yazılım olarak giderek artan bir şekilde günlük yaşantımızın her alanında etkin ürün ve hizmetlerle yer almaktadır. Her alanda olduğu gibi erken çocukluk dönemi de dâhil olmak üzere eğitimin her kademe ve türünde bilgisayar temelli ortam-araç ve gereçler öğrenmenin ve öğretmenin kaçınılmaz bir parçası olmaktadır. Bilgisayar bilimlerinin ürünleri çok kapsamlı ayrıntılı donanım ve yazılım bilgilerini gerektirebileceği gibi düzey ve amaca göre çok basit şekilde de olabilir. İleri programlama dilleri kullanılarak yapılacak kodlamayla ürün ve hizmetler oluşturmak mümkün olduğu gibi erken çocukluk eğitim kurumlarında eğitimde çocuklara öğretmek için basit düzeyde kullanım şekli olan kodlama teknikleri de vardır. Bu sayede çocukların sadece tüketici değil üretici olarak istediklerini daha kalıcı bir öğrenmeyle gerçekleştirmeleri mümkündür. Aynı zamanda okul öncesi öğretmenlerinin bu yaş dilimlerindeki çocukların eğitiminde kullanmak üzere bazı kodlama tekniklerini öğrenmesi eğitimi daha katılımcı, işbirlikçi, etkin ve başarılı kılacaktır. Okul öncesi öğretmen adaylarının sahip olacağı“kodlama becerileri”onların mesleki gelişimlerinde önemli faydalar sağlayacaktır. Bu nedenle Okul öncesi öğretmenliği öğrencilerinin kodlama eğitimi hakkındaki bilgi, beceri ve tutumlarının araştırılması önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi okul öncesi öğretmen adaylarının kodlama bilgi, beceri, deneyim ve bu konu hakkındaki görüşlerini saptamaktır. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü Okul öncesi öğretmenliği programında 2019-2020 öğretim yılı güz döneminde öğrenim gören 213 öğrenciye 30 sorudan oluşan araştırmacının hazırladığı anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmen adaylarının kodlama konusunda yeterli bilgi, beceri ve deneyime sahip olmadıkları, kodlama eğitimi hakkında olumlu tutum göstermedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer science works as hardware and software increasingly takes place in each of our daily lives with effective products and services. As in all areas, it is an inevitable part of learning and teaching computer-based environment-tools and equipment in the fate and type of education, including early childhood. Computer science products may require extensive hardware, hardware and software, or it can be very simple in terms of level and purpose. It is possible to create products and services with coding to be done using advanced programming languages, as well as coding techniques that are simple to use for teaching children in education in early childhood education institutions. In this way, it is possible for children to realize what they want as a producer not only as a consumer, but with a more permanent learning. At the same time, learning of coding techniques for preschool teachers to use in the education of children in these age slices will make the education more participatory, collaborative, effective and successful. The“coding skills”that preschool teacher candidates will have will provide important benefits in their professional development. Therefore, it is important to investigate the knowledge, skills and attitudes of preschool teacher students about coding education. The aim of this study is to determine the coding knowledge, skills, experience and opinions of preschool teacher candidates at Trakya University Faculty of Education about this subject. A questionnaire consisting of 30 questions was applied to 213 students studying in the fall semester of 2019-2020 academic year at Trakya University Faculty of Education, Department of Basic Education Preschool teaching program. As a result of the research, it has been determined that preschool teacher candidates do not have sufficient knowledge, skills and experience in coding and do not show positive attitudes about coding education.