Arap Baharı sürecinde İran ve Suudi Arabistan'ın Bahreyn'e yönelik politikası
The political attitudes of Iran and Saudi Arabia towards Bahrain during the Arab Spring
- Tez No: 653628
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
2010 yılının Aralık ayında Tunus'ta başlayan ve domino etkisi yaratarak benzer sorunların yaşandığı birçok bölge ülkesine sirayet eden süreç yaygın bir biçimde“Arap Baharı”olarak adlandırılmıştır. Ortadoğu bölgesini çepeçevre saran Arap Baharı sürecinden kuşkusuz Körfez Bölgesi de nasibini almıştır. Bu çalışma temelde Arap Baharı sürecinin en şiddetli şekilde hissedildiği Körfez ülkesi Bahreyn'e odaklanmaktadır. İran ve Suudi Arabistan rekabetinin temel sahalarından biri olmayı Arap Baharı sürecinde de sürdüren Bahreyn, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve İngiltere gibi küresel güçlerin stratejik askeri üslerine ev sahipliği yapması nedeniyle de önem arz etmektedir. Bu çalışmanın nihai hedefi, Arap Baharı sürecinin Bahreyn'de vuku bulmasına kadar ülkedeki ayaklanmaların tarihine değinerek, iki bölgesel rakip olan İran ve Suudi Arabistan'ın bu süreçte Bahreyn'e yönelik izledikleri siyaseti incelemektir.
Özet (Çeviri)
The process, started in December 2010 in Tunisia had domino effect on the Middle Eastern countries suffering same chronicle problems, has been commonly named as 'Arab Spring'. There is no doubt that Gulf region took its part from the devastating outcomes of the Arab Spring surrounded Middle East. This thesis is dedicated to focus on Gulf State Bahrain, which is one of the mostly affected states by the consequences of the Arab Spring. Its importance not only depends on to be the strategic military base for global powers such as United States and Great Britain but also depends on being one of the pitches for vital struggle between the region's powerful countries Iran and Saudi Arabia. The main goal of this thesis is to scrutinize the political attitudes of two regional rivals Iran and Saudi Arabia during the Arab Spring by considering the past and the roots of riots happened before the Arab Spring in Bahrain.