20-25 yaş grubu kadınlarda düzenli tenis antrenmanlarına katılmanın fiziksel ve motor beceriler üzerine etkisi
The effects of attending regular tennis practices on physical and motor abilities for women between the age 20-25
- Tez No: 653643
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
20-25 yaş grubundaki genç kadınlara uygulanan temel tenis eğitim programı sonucunda motor özelliklerinde değişmeler olduğu ve elde edilen verilerin tenis antrenörlerine ve sporculara faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada da tenis sporunun genç kadınlarda var olan bazı fiziksel ve motor özelliklere olan etki ve katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma için, 61 kişilik öğrenci grubu belirlendi. Bu öğrenci grubuna tenis temel teknikleri öğretim programı uygulandı. Antrenman programı 8 hafta, 2 gün ve 120 dakikalık iki ders şeklinde yapıldı. Belirlenen öğrenci grubundaki genç kadınların fiziksel ve motorik özelliklerine ait ölçümlerden denge sağ, denge sol, denge çift, esneklik, şınav, mekik ve aerobik fonksiyon ölçümleri yapılarak SPSS 25 programı ile arasındaki farklara ait tekrarlanmış ölçümler için T-testi analizi yapılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen ön test son test bulgularına göre, denge sağ, denge sol, denge çift, şınav, mekik, esneklik ve aerobik fonksiyon testi ortalamaları üzerinde düzenli tenis antrenmanlarının etkili olduğu, boy, kilo ve vücut kitle indeksi üzerinde ise etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that as a result of the basic tennis training program applied to young women in the 20-25 age group, there are changes in motor characteristics and the data obtained will be beneficial for tennis coaches and athletes. In this study, it was aimed to investigate the effect and contribution of tennis sport on some physical and motor characteristics of young women. For the examination, a gathering of 61 understudies was resolved. Tennis basic techniques curriculum was applied to this group of students. The training program was held in 8 weeks, 2 days and two 120-minute lessons. T-test analysis was performed for repeated measurements of the differences between the SPSS 25 program by measuring balance right, balance left, balance pair, flexibility, push-ups, shuttle and aerobic function from the measurements of the physical and motoric features of young women in the determined student group. According to the pre-test and post-test results, it was concluded that regular tennis training had an effect on the mean of balance right, balance left, balance pair, push-ups, shuttle, flexibility and aerobic function test, but no effect on height, weight and body mass index.