Amerikan beyaz kelebeğinin, Hyphantria cunea (Fam: Erebidae)'nın farklı biyoinsektisitlere duyarlılığı üzerine araştırmalar
Researches on the sensitivity of Hyphantria cunea (Fam: Erebidae) to different bioinsecticides
- Tez No: 653667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amerikan Beyaz Kelebeği olarak bilinen Hyphantria cunea (Drury, 1773) (Fam: Erebidae) Türkiye'de fındık bitkisinin önemli zararlılarından birisidir. Ülkemizde bu böcek türüyle mücadelede daha çok sentetik insektisitler tercih edilmektedir. Biyolojik mücadele seçenekleri ise oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada ülkemizde farklı tarım ürünlerindeki zararlı böceklere karşı kullanılan altı farklı biyoinsektisitin (Spintor, Florbac, Biobit, Delfin, Rapax, Rebound) H. cunea'ya karşı etkinliği test edilmiştir. Böylece bu böceğe karşı biyolojik mücadele seçeneklerinin artırılması amaçlanmıştır. Çalışmada etken maddeleri Spinosad (Spintor), Bacillus thuringiensis aizawai Bonnefoi & de Barjac, 1963 (Florbac) ve Bacillus thuringiensis (Bt) kurstaki Berliner, 1915 (Biobit, Delfin, Rapax, Rebound) olan farklı biyoinsektisitler H. cunea'nın farklı larva dönemlerine karşı laboratuvar ve doğal koşullarda test edilmiştir. Alan denemeleri 2019 yılında Düzce ilinde yürütülmüştür. Sonuçlara göre H. cunea'nın farklı dönem larvalarında en hızlı etki gösteren ve ölüm meydana getiren biyoinsektisit Spinosad'dır. Bunun ardından sırasıyla Bt aizawai ve Bt kurstaki suşları gelmektedir. Laboratuvar deneylerinde spinosad 96 saat sonunda H. cunea'nın 2. ve 3. dönem larvalarının %98'ini, 4. ve 5. dönem larvaların ise %83'ünü öldürmüştür. Bt aizawai 2. ve 3. dönem larvalarının %98'ini, 4. ve 5. dönem larvalarının ise %43'ünü, Bt kurstaki suşları 2. ve 3. dönem larvalarının %95'ini, 4. ve 5. dönem larvalarının ise %51'ini öldürmüştür. Alan denemelerinde de spinosad en iyi etkiyi göstermiştir. Çalışmada daha ileri dönem larvaların daha az duyarlı oldukları görülmüştür. Elde edilen sonuçlar ülkemizde H. cunea'ya karşı Bt kurstaki dışında özellikle spinosad ve Bt aizawai etken maddesine sahip biyoinsektisitlerin de kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Fall webworm, Hyphantria cunea (Drury, 1773) (Fam: Erebidae) is one of the important pests of hazelnut in Turkey. The synthetic insecticides are mainly preffered to control this insect in Turkey. The biological control options are very limited. In this study, the effectiveness of six different bioinsecticides (Spintor, Florbac, Biobit, Delfin, Rapax, Rebound) using against other agricultural pests were tested on H.cunea. Thus, it is aimed to increase the biological control options against H. cunea. Their active substances were Spinosad (Spintor), Bacillus thuringiensis aizawai Bonnefoi & de Barjac, 1963 (Florbac) and Bacillus thuringiensis (Bt) kurstaki, Berliner, 1915 (Biobit, Delfin, Rapax, Rebound). They were tested in laboratory and natural conditions. Field trials were conducted in Düzce in 2019. According to data spinosad is the most effective and exhibited highest mortality on different instars of H. cunea. Then comes the strains of Bt aizawai and Bt kurstaki, respectively. At the end of 96 hours in laboratory experiments, spinosad caused 98% death in 2nd and 3rd instars of H. cunea and 83% in 4th and 5th instars. Bt aizawai caused 98% mortality in the 2nd and 3rd instars, 43% of the 4th and 5th instars, Bt kurstaki strains killed 95% of the 2nd and 3rd instars, 51% of 4th and 5th instars. Spinosad also showed the most effective results in field trials. Older larvae were found to be less sensitive in the study. In this study, it was shown that besides Bt kurstaki, bioinsecticides with the active ingredient spinosad and Bt aizawai can also be used against H. cunea.