Amerikan beyaz kelebeği (Hyphantria cunea Drury, Lepidopteral Arctiidae)'nin Samsun ve çevresindeki biyolojisi ve özellikle konukçu bitkilerin değişik açılardan etkileri üzerinde araştırmalar
Studies on the biology of fall webworm, (Hyphantria cunea Drury, Lepidoptera: Arctiidae) in Samsun region and especially, influences of some food plants on this post
  1. Tez No: 22788
  2. Yazar: CELAL TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF İ. KANSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZÎ AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ (Hyphantria cunea Drury, Lepidop- tera: Arctiidae) NÎN SAMSUN VE ÇEVRESİNDEKİ BİYOLOJİSİ VE ÖZELLİKLE KONUKÇU BİTKİLERİN DEĞİŞİK AÇILARDAN ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Celal TUNCER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. 1.Akif KANSU 1991, Sayfa : 149 Jüri : Prof.Dr. 1.A. KANSU Prof. Dr. N. KILINÇER Prof.Dr.O.ECEVİT Bu araştırmada Amerikan beyaz kelebeği (H. cunea Drury, Lepidoptera: Arctiidae) 'nin Samsun İlindeki biyo lojisi, konukçuları ve doğal düşmanları incelenmiş, za rarlının bölgede iki döl verdiği, birinci dölün mayıs ayı sonundan temmuz ayı sonuna kadar, ikinci dölün ise ağus tos ayı başından ekim ayı başına kadar zararlı olduğu saptanmıştır. Ayrıca 20 konukçu bitki ve 12 doğal düşman türü bulunmuştur. Laboratuvar koşullarında (27±1°C, %70-80 orantılı nem ve 16:8 saat ışık/karanlık) yapılan çalışmalarda dut, akçaagaç, erik, elma, kavak ve fındık gibi konukçu bitki lerin gelişme süresi ve oranı, pupa ağırlığı, yumurta sa yısı ve cinsiyet oranı üzerinde etkileri araştırılmıştır. En uygun konukçuların dut ve akçaagaç olduğu saptanmış tır. Ayrıca, konukçu bitki değiştirmenin etkileri, yumur ta sayısı ve kanat boyu ile pupa ağırlığının ilişkisi ve her biyolojik evre için gelişme eşiği ve thermal konstant üzerinde de araştırmalar yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : H. cunea, biyoloji, konukçu bitkiler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis STUDIES ON THE BIOLOGY OF THE FALL WEBWORM, (Hyphantria cunea Drury,Lepidoptera: Arctiidae) IN SAMSUN REGION AND ESPECIALLY, INFLUENCES OF SOME FOOD PLANTS ON THIS PEST Celal TUNCER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. t.Akif KANSU 1991, page : 149 Jury : Prof.Dr. î.A. KANSU Prof. Dr. N. KILINCER Prof.Dr.O.ECEVÎT This study was carried out on the biology, host plants and natural enemies of the fall webworm (Hyphantria cunea Drury, Lepidoptera: Arctiidae) in Samsun region. There were 2 generations per year; first was injurious from late May to late July and the second from the beginning of August to early October. It was found that there were 20 host plants and 12 species of natural enemies. In the laboratory conditions (27±1°C, %70-80 R.H and 16/8: Light/Dark), influences of food plants, such as mulberry, boxelder, plum, apple, poplar and hazelnut, on development rate, survival, pupal weight, fecundity and sex ratio were investigated. Most favorable plants were mulberry and boxelder. In addition, it was studied on effects of food changing; relations of fecundity and wing length with pupal weight, developmental thresholds and thermal constants for each stage. KEY WORDS : Hyphantria cunea, biology, food plants