Amerikan beyaz kelebeği Hyphantria cunea (Drury)(Arctiidae; Lepidoptera)'nin imidacloprid ve deltamethrin etkili maddelerine karşı oluşturduğu glutathione S-transferase (GST) seviyelerinin belirlenmesi
Determination of glutathione S-transferase (GST) levels of American white butterfly Hyphantria cunea (Drury)(Arctiidae; Lepidoptera) against imidacloprid and deltamethrin active substances
- Tez No: 742041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amerikan Beyaz Kelebeği, Hyphantria cunea (Drury) dünya çapında ve Türkiye'de en yıkıcı ekonomik kayıplara neden olan tarım ve orman zararlılarından biridir. Bu araştırma kapsamında, 2020 yılında Sakarya'nın Karasu ilçesinden Corylus avellana Linnaeus var. avellana yapraklarından toplanan Hyphantria cunea (Dry.) tırtılları kullanılmıştır. Bu tırtıllardan birinci ve ikinci larva dönemi imidacloprid ve deltamethrin etkili maddeler ile muamele edilmiş ve laboratuvar ortamında detoksifikasyon enzim seviyeleri tespit edilmiştir. Çalışmada biyoassay testlerle elde edilen veriler biyokimyasal yöntemler ile zaralıların hassas popülasyonlar için GST detoksifikasyon enzim seviyeleri tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar denemede ilaç uygulanan ve bir süre sonra ölmüş ya da uygulanan ilaç dozlarında hayatta kalmayı başaran popülasyonlar için GST detoksifikasyon enzim seviyeleri kıyaslanarak fındıkta önemli zararlara neden olan Amerikan Beyaz Kelebeği'nin imidacloprid ve deltamethrine gösterdiği enzimsel tepkiler ölçülmüştür. Araştırma sonucunda istatiksel t testi sonucuna göre Amerikan Beyaz Kelebeğinin imidacloprid ve deltamethrine etkili maddeli ilaçlara karşı geliştirdiği GST enzim seviyesi hassas popülasyonlara göre istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
American White Butterfly, Hyphantria cunea (Drury) is one of the agricultural and forest pests that cause the most devastating economic losses worldwide and in Turkey. Within the scope of this research, Hyphantria cunea (Dry.) caterpillars collected from Corylus avellana Linnaeus var. avellana leaves from Karasu district of Sakarya in 2020 were used. The first and second larval stages of these caterpillars were treated with imidacloprid and deltamethrin effective substances, and detoxification enzyme levels were determined in the laboratory environment. In the study, the GST detoxification enzyme levels were determined for sensitive populations of pests by biochemical methods with the data obtained by bioassay tests. These results were obtained in the trial, by comparing the GST detoxification enzyme levels for the populations that were administered the drug and after a while, died or survived at the doses of the administered drug, and the enzymatic responses of the American White Butterfly to imidacloprid and deltamethrin, which cause significant damage in hazelnuts, were measured. As a result of the research, according to the statistical t test result, the GST enzyme level developed by the American White Butterfly against drugs with imidacloprid and deltamethrine was found to be statistically significant compared to sensitive populations.