Prof. Dr. Fuat Sezgin'in çalışmalarında medeniyet kavramsallaştırması
Civilization concept in studies of Prof. Dr. Fuat Sezgin
  1. Tez No: 653675
  2. Yazar: TUĞBA ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK SİNAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada Prof. Dr. Fuat Sezgin'in eserlerinden ve keşiflerinden hareketle, öncelikle Batı'da oryantalistler eliyle yaratılmış sonrasında da medyanın gücü ile neredeyse tüm dünyaya yayılmış olan medeniyet algısı sorgulanmıştır. Çalışmamız Prof. Dr. Fuat Sezgin'in eserlerini temel aldığı için özelde Batı Medeniyeti ve İslam Medeniyeti algıları ele alınmıştır. Batı'da en keskin noktasına 19. yüzyılda ulaşılan İslam Medeniyet algısı ve bunun tam karşısında konumlandırılan Batı Medeniyet algısının tarihsel kökenleri derinlemesine incelenmiş ve sonrasında Sezgin'in eserlerinde sunduğu yeni veriler ışığında bu algının gerçekliği yansıtmadığı, Sezgin'in perspektifiyle çok farklı bir medeniyet algısı yaratılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the perception of civilization, which was created by orientalists in the West, and then spread almost all over the world with the power of the media, is questioned based on the works and discoveries of Prof. Dr. Fuat Sezgin. Since our study is based on the works of Fuat Sezgin, the perceptions of Western Civilization and Islamic Civilization are discussed in particular. The perception of Islamic Civilization, which reached its peak in the West in the 19th century, and the historical origins of the perception of Western Civilization, which was positioned directly oppose İslamic Civilization, are examined in depth, and then, in the light of the new data presented in Sezgin's works, it was revealed that this perceptions did not reflect reality and that what actually happened would create a very different perception of civilization.