Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesindeki Belâgata Dair matbu eserlerin açıklamalı bibliyografyası
Annotated bibliography of printed works on Eloquence in the Prof. Dr. Fuat Sezgin and Dr. Ursula Sezgin History of Sciences Library
- Tez No: 873214
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bibliography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmamızda Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesinde bulunan eserler arasından yalnızca belâgat ilmine dair kaleme alınan matbu eserler incelenecektir. Çalışmamız giriş bölümünden ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemiyle birlikte bibliyografya kavramı, tarihçesi, türleri ve düzenlenmesi hakkında bilgi verilir. Birinci bölüm, Prof. Dr. Fuat Sezgin'in hayatı ve öncülüğünde kurulan kuruluşlar konuludur. İkinci bölümde belâgat ilmi ve belâgatle ilgili çalışmalara yer verilir. Üçüncü bölüm ise Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesindeki belâgate dair matbu eserlerin açıklamalı bibliyografyasının yapıldığı kısımdır. Bu tez çalışmasıyla, adı geçen kütüphanede bulunan belâgat ilmine dair kitaplar tespit edilmiş; tespit edilen eserler ve bu eserlerin müellifleri hakkında bibliyografik bir kaynak oluşturularak literatüre katkı sağlanmıştır. Böylece okurların ve gelecekte bu alanda çalışma yapacak olan araştırmacıların, kütüphanede bulunan belâgat ilmine dair eserlere erişiminin artacağı düşünülmüştür. Öte yandan böyle bir çalışma ile bu alanda yapılacak gelecek çalışmaların önünün açılacağı ve bu çalışmalara kolaylık sağlanacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Prof. Dr. Fuat Sezgin and Dr. Ursula Sezgin History of Sciences Library, only Arabic printed works written on the science of rhetoric will be examined among the works. Our research is divided into three parts, beginning with an introduction. The introduction section addresses the study's objective, scope, and technique, as well as the concept of the bibliography, including its history, categories, and organization. The life of Prof. Dr. Fuat Sezgin and the organizations he founded are covered in the first section. Rhetorical and contextual science studies are featured in the second section. The third part is the section where the annotated bibliography of printed works on rhetoric is made by Prof. Dr. Fuat Sezgin and Dr. Ursula Sezgin History of Sciences Library. The goal of this thesis is to identify the books on the science of rhetoric in the specified library and to add to the body of literature by producing a bibliographic source containing information on the identified works and their authors. As a result, it is expected that readers and scholars working in this field in the future will have greater access to the library's works on the science of rhetoric. On the other hand, it is hoped that such a study will pave the way for future research in this area and make these investigations easier.