Gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye'de yatırım yapan çok uluslu şirketlerin, istikrarsızlık dönemleri reaksiyonlarının analizleri
The analysis of the investor multinational companies in the term of instability in developing countries and Turkey
  1. Tez No: 653678
  2. Yazar: RIDVAN BEDİRHAN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin sahip olduğu ekonomik problemler tespit edilmiştir. Bu genel problemlerin, Türkiye'nin yaşadığı problemlere benzer olduğu tespiti yapılmıştır. Türkiye için en önemli problemlerden biri olan kur artışı probleminin ve diğer problemlerin, bu ülkelere gelecek doğrudan yabancı yatırımlar ile çözüme kavuşabileceği belirtilmiştir. Bu doğrudan yabancı yatırımların arttırılabilmesi adına ise, yatırımları etkileyen ekonomik faktörler tespit edilerek, karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiş ve bu ekonomik faktörlerin yatırımlar üzerine etkileri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic problems of developing countries have been identified. These general problems, Turkey has made determined to be similar to those experienced by the problem. One of Turkey's most important problem the exchange rate increase problems and other problems, it has been stated that a solution can be achieved with foreign direct investments to these countries. These foreign direct investments increase, economic factors affecting the investments are determined, comparatively studied and the effects of these economic factors on investments are interpreted.