A post-inference transformer framework for anomaly range detection in multivariate time series
Çok değişkenli zaman serilerinde anomali aralığı tespiti için bir çıkarım sonrası dönüştürücü çerçevesi
- Tez No: 947776
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çok değişkenli zaman serilerinde aralık tabanlı anomali tespiti; sağlık, endüstriyel izleme, finans ve bulut sistemleri gibi alanlarda önemli bir rol oynamaktadır. Bu alanlarda, zamana yayılmış hatalar genellikle izole nokta anomalilerinden daha anlamlı ve eyleme geçirilebilir içgörüler sunar. Bu çalışma, yüksek derecede dengesiz ve çok sınıflı aralık tabanlı anomali tespitiyle ili¸skili zorlukları ele almak üzere özel olarak tasarlanmış, dönüştürücü tabanlı bir çerçeve sunmaktadır. Zamansal ve anlamsal tutarlılığı artırmak amacıyla, çıkarım sonrası iki strateji entegre edilmiştir: çok adımlı ve çakışan tahminler üzerinde çoğunluk oyu uygulaması ve gerçekçi sınıf geçişlerini zorunlu kılan, alana özgü bir geçiş maskeleme mekanizması. Bu stratejiler, bilinen operasyonel kısıtlamalar tarafından yönetilen senaryolarda çıktı kararlılığına ve daha güvenilir teşhise katkıda bulunur. Önerilen yöntem, Exathlon veri seti üzerinde değerlendirilmiş ve ağırlıklı ikili anomali tespit değerlendirme çerçevesinde F1 skorunda %24'lük dikkat çekici bir artış elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Range-based anomaly detection in multivariate time series plays a pivotal role in domains such as healthcare, industrial monitoring, finance, and cloud systems, where temporally extended faults often provide more actionable insights than isolated point anomalies. This study presents a transformer-based framework specifically designed to address the challenges of highly imbalanced multiclass range-based anomaly detection. To enhance temporal and semantic consistency, two post-inference strategies are incorporated: majority voting over overlapping multi-step predictions and a domain-informed transition masking mechanism that enforces realistic class transitions. These strategies contribute to output stability and more reliable diagnostics in scenarios governed by known operational constraints. The proposed method is evaluated on the Exathlon benchmark, demonstrating a notable improvement with a 24% increase in F1 score of the weighted, binary anomaly detection evaluation framework.