Corrosion and wear characterization of cryogenic treated AM60 and AZ91 alloys
Kriyojenik işlem görmüş AM60 ve AZ91 alaşımlarının korozyon ve aşınma karakterizasyonu
  1. Tez No: 653692
  2. Yazar: BASADY GASSAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR ÖTEYAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, -196 oC'de 48 saat kriyojenik işlem görmüş ve görmemiş AZ91 ve AM60 magnezyum alaşımlarının korozyon ve aşınma özellikleri incelenmiştir. Bu malzemelerin korozyon performansı, ağırlıkça % 0.9 NaCl içeren izotonik çözeltide test edildi. Korozyon performansını değerlendirmek için açık devre potansiyel ölçümü (OCP), potansiyodinamik polarizasyonu, dönüşümlü voltametri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) gibi elektrokimyasal yöntemler kullanılmıştır. Öte yandan, AZ91 ve AM60 magnezyum alaşımlarının aşınma performansı 1 N, 3 N ve 5 N yükleri altında kuru ve ağırlıkça % 0.9 NaCl izotonik çözelti ortamında tribometre (pin-on-disk metodu) kullanılarak araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, kriyojenik işlem görmüş AZ91 ve AM60 numunelerinin işlem görmemiş numuneye kıyasla üstün korozyon direncine sahip olduğunu göstermektedir. OCP sonuçları, kriyojenik olarak muamele edilmiş AZ91 ve AM60 alaşımlarının 1 saat sonra ısıl işlem görmemiş numunelere göre daha iyi performans gösterdiği saptanmıştır. Diğer taraftan, kriyojenik olarak işle görmüş AZ91 ve AM60'ın pasivasyon bölgesinin geniş ve anodik çukurlaşma potansiyelinin (Epit) işlem görmemiş numunelere göre anodik olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, kriyojenik ısıl işlem görmüş numuneler AZ91 ve AM60 alaşımlarının düşük korozyon reaksiyonlarına sahip olduğu EIS yöntemiyle tespit edilmiştir. Aşınma testinde, aşınma izlerinin artan yük ile beraber genişliğinin arttığını tüm numuneler için görülmüştür. Bunun yanında, düşük (1 N) ve orta yükte (3 N) ısıl işlem görmüş numunelerin aşınmaya karşı daha dirençli olduğu tespit edilmiştir. Kuru ortamda kriyojenik işlem görmüş numunelerin aşınmaya karşı daha dirençli fakat ağırlıkça % 0.9 NaCl çözelti ortamında ısıl işlem görememiş numunelere göre aşınmalarının zayıf olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, untreated and cryogenically treated at -196oC for 48 h AZ91 and AM60 magnesium alloy were employed. The corrosion performance of the AZ91 and AM60 samples was tested in isotonic solution containing 0.9% NaCl. Electrochemical methods such as the open-circuit potential measurement (OCP), potentiodynamic polarization, cyclic voltammetry (CV), and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) were used to evaluate the corrosion performance. On the other hand, wear behavior performance of AZ91 and AM60 magnesium alloy were investigated in a dry and in 0.9 wt. % NaCl medium. The wear performance is investigated under loads of 1 N, 3 N, and 5 N using a tribometer (pin-on-disc method) and profilometer for each sample in both medium. An optic microscope is used to examine the forms of wear endured and to measure the width of the wear track to determine the depth of penetration in comparison to the samples. The analysis of variance method is also performed to find the relationship between parameters. The results show that the cryogenically treated AZ91 and AM60 samples hold superior corrosion resistance when compared to the former sample. The OCP results indicated that the cryogenically treated AZ91 and AM60 outperformed untreated samples after 1 h. The potentiodynamic studies presented that cryogenically treated AZ91 and AM60 had superior anodic pitting potential (Epit) and that the passivation zone is higher than AZ91 and AM60 when untreated. The EIS confirmed lower corrosion kinetics for AZ91 and AM60 treated in the former sample. Regarding to wear behavior, it was observed for all samples that the width of the wear tracks increased with increasing load. In addition, heat treated samples at low (1 N) and medium load (3 N) were found to be more resistant to abrasion. It has been determined that the samples that are cryogenic treated are more resistant to abrasion in dry environment, but they are weak in 0.9 wt. % NaCl solution medium in comparison with the samples that have not been heat treated.