İçme sularına elma sirkesi ilavesinin Japon bıldırcınlarının (coturnix coturnix Japonica) genel performans parametrelerine etkisi
The effect of adding apple vinegar to drinking water on the general performance parameters of Japanese quail (coturnix coturnix Japonica)
  1. Tez No: 653746
  2. Yazar: TUGAY EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLÜN ÇİÇEK RATHERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Japon bıldırcınlarının (coturnix coturnix Japonica) beslenmesinde içme sularına elma sirkesi ilavesinin genel performans parametrelerine etkisi araştırılmıştır. Denemenin materyalini yumurtadan çıkan 160 adet günlük bıldırcın civcivi oluşturmuştur. Çalışmada içme suyuna % 0,5 oranında elma sirkesi ilave edilen muamele grubu, kontrol grubu ve bunların beşerli tekerrürü yer almaktadır. Her tekerrür 8 adet dişi + 8 adet erkek olmak üzere 16'şar adet bıldırcından oluşacak şekilde düzenlenmiştir. Denemede erkek ve dişi tüm bıldırcınlarda yaşama gücü, canlı ağırlık değişimi, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı (FCR) verileri 6 hafta boyunca incelenmiştir. Çalışmada, kontrol grubu ile elma sirkesi (E.S) gruplarında aynı içerikli yem adlibitum olarak verilmiştir. Deneme sonunda gruplar arasında yaşama gücü, canlı ağırlık değerleri, yem tüketim değerleri, yemden yararlanma oranları tek yönlü varyans analiziyle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak elma sirkeli ve kontrol grubunun sırasıyla ortalama yaşama gücü değerleri; % 90.0 ve % 88.8, canlı ağırlık değerleri; 274.39 ve 269.19 g, yem tüketim değerleri; 33.15 ve 39.35 g, yemden yararlanma oranları; 2.06 ve 2.41g olarak tespit edilmiş olup, aradaki farklılık istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (P>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of apple vinegar added to drinking water for Japanese quails (coturnixcoturnix Japonica) on general performance parameters were examined. 160 daily quail chicks were used as materials. A control group and a treatment group with five replications were used. In the treatment group, apple vinegar at a ratio of 0,5% was added to the drinking water. In each replication there were 16 birds (8 female and 8 male). Over a 6-week period change in vitality, live weight, feed consumption and feed conversion were measured. Both the control group and the treatment group were given the same food containing the same ingredients ad libitum. At the end of the study, differences between the groups in vitality, live weight, feed consumption and feed conversion were statistically compared with One-way ANOVA test. As a result, it was seen that the average values for different parameters in the group provided with apple vinegar and the control group were as follows: vitality 90.0% and 88.8, live weight 274.39g and 269.19g, feed consumption 33.15g and 39.35g, feed conversion 2.06g an 2.41g; the differences were statistically not significant.