Yüksek enerjili elektron proton çarpıştırıcılarda lepton kompozitliğinin aranması
A search for lepton compositeness at high energy electron proton colliders
- Tez No: 653745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde teorik fizik alanında özellikle de yüksek enerji fiziğinde standart modelin cevaplayamadığı temel soruların başında“Ailelerin birbirini neden tekrarladığı?”,“Parametre sayısının neden fazla olduğu?”,“Yük kuantizasyonu?”,“Aile bilmecesi?”,“Hiyerarşi ve ince ayar problemi?”gelmektedir. Bu soruların cevabını açıklayan tek bir teori yoktur. Yeni önerilen yaklaşımların hemen hemen hepsi, sadece bir veya iki problemi çözebilmektedir. Standart modelin ileri sürdüğü pek çok varsayımın haklılığını gösteren deneysel sonuçlar bulunmaktadır. Son yıllarda parçacık çarpıştırıcılarında ulaşılmış olunan yüksek kütle merkezi enerjisi ve ışınlılık sayesinde, yeni parçacıkların ve yeni etkileşmelerin araştırılması mümkün hale gelmiştir. Bu çalışmada, leptonların kompozit yapılarda olabileceklerine dair bir takım belirtileri, yüksek enerjili elektron-proton çarpışmalarında görebilme olanaklarını araştırmaktayız.
Özet (Çeviri)
Nowadays,in the field of theoretical physics, specially in high energy physics, Standard Model's failure to explain the fundamental problems such as“Why the families replicate each other?”,“Why there are too many parameters?”,“Charge quantization?”,“Generation puzzle?”,“Hierarchy and fine tunning problem?”. There is no theory to explain answering these questions. Almost all of the newly proposed approaches can solve only one or two problems. There are experimental results that show the justification of many assumptions put forward by the standard model. In recent years, thanks to the high center-of-mass energy and radiation achieved in particle colliders, it becomes possible to search for new particles and new interactions. In this work, we are investigating the possibility of leptons being able to be seen in high-energy electron-proton collisions, which may be in composite structures.