Biological denitrification in drinking water
İçme sularında biyodenitrifikasyon
- Tez No: 119620
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ııı ÖZET İçme sularında biyolojik denitrifikasyon deneyleri yöntemi sabit yataklı kolon ile laboratuar ortamında yürütülmüştür. Kullanılan dolgu materyali; çapı 1.3 cm, et kalınlığı 0.2 mm olan helezonik boru parçalandır. Sistem yukarı akışlı olarak farklı C:N oranlarında işletilmiştir. Kullanılan nitrat-N konsantrasyonları 100 mg/1. 50 mg/1. 15.8 mg/1' dir. Reaktör çıkış suyu ise organik ve askıda katı maddeleri gidermek amacıyla yavaş kum filtresinden geçirilmiştir. Karbon kaynağı olarak üzüm ve elma sirkesi kullanılmıştır. Biyolojik denitrifikasyon ünitesinde, üzüm sirkesinin karbon kaynağı olarak kullanıldığı deneyde 1.5 C:N oranında % 85 nitrat-N giderimi sağlanmıştır. Yavaş kum filtresinin yüksekliğinin yetersiz olması nedeniyle çıkış suyundaki KOI konsantrasyonu ve bulanıklık değerleri amaçlanılan standartların üzerinde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Drinking water denitrification was carried out in a laboratory scale packed bed reactor using helical pipe particles (in 1.3 cm in dia and 0.2 mm thick) as packing material. In this thesis fixed-film up-flow biodenitrification columns were operated with different C:N rations and the effluent was treated with a slow sand filter system to remove residual organics and suspended matter. The reactor operated at different nitrate-N concentrations (100 mg/1. 50 mg/1. 15.8 mg/1) Grape and apple vinegar served as the carbon and energy source. The reactor achieved %85 nitrate-N removal efficiency with the C:N ratio of 1.5 by the carbon source of grape vinegar. The slow sand filter act as denitrification reactor because of its insufficient height and so the residual COD and turbidity in the effluent was high.