Adana bölgesi yeraltı su kaynaklarının kirletilme nedenlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 65376
  2. Yazar: SEDA AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAZİYE ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
XI öz Adana ili Seyhan ilçesindeki yeraltı su kaynaklarının kirletilme nedenlerinin incelenmesini araştıran bu çalışmada, anyonlar, katyonlar, bazı iz elementler, pH, EC, T°C ve tuzluluk gibi parametrelerin on aylık ölçümleri yapılmıştır. Verilerin on aylık değişimleri saptanmış ve kıllanıma uygunluk sınıflamaları yapılmıştır. Bu sınıflamalara göre; örneklerimiz Piper diyagramında 5. bölgeye düşmüştür, sadece Gürselpaşa'da dokuzuncu ayda 9. bölgeye girmiştir. Yarı Iogaritmik Schoeller diyagramına göre, genel olarak ana iyon sıralaması; rCa > rMg > r(Na+K) ve r(CO3 +HCO3 ) > rSO4 > rCl şeklindedir. Ancak bazı örneklerimizde katyonlarda Ca++ ve Mg++, anyonlarda da Cl- ve SO4- değerlerinde büyüklük bakımından yer değiştirmeler saptanmıştır. Dünya sağlık örgütü, Türk içme suyu standartları ve Avrupa içme suyu standartları ile karşılaştırıldığında; Pb, Fe, Mn ve Cd fazlalığı içme suyu olmasını engellerken on ay C2S] ve çok iyi sulama suyu kalitesi saptanmıştır. ESP ve RSC değerleride sulama suyu olarak uygunluğunu pekiştirmiştir. Langelier denge diyagramı ve denge indeksleri sonuçlan 25.10.95 ve 28.11.95 tarihlerinde alınan suların kireçlendirici olduğunu ve kazan besleme, ısıtma suyu gibi amaçlarla kullanılamayacağını göstermektedir. Fakat genel olarak diğer ayların örneklerinde suların nötr veya karbonat çözebilir özellikte olduğu saptanmıştır. 1988 yılında Resmi Gazetede yayınlanan Kıta İçi Suların Kalite Kriterleri ile kıyaslanması sonucu; nitrat azotu açısından III. sınıf su özelliği taşıyan Seyhan ilçesindeki yeraltı suyunun, düşük kaliteli yeraltı sularına dahil olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT In this study which investigate the causes of contamination in Seyhan county of Adana; some parameters, like anions, cations, pH, EC, T°C and saltness etc. are measured in ten mounths period. Variations in ten mounths period are determined. They are also classified for usage suitability. With respect to these classifications, these samples fall in the 5tn region on Piper diagram. Only at Gürselpaşa, they are in the 9tn region on 9th region. Due to half logoritmic Schoeller diyagram, ion alignment is commoly; rCa > rMg > r ( Na + K ) and r (CO3 + HCO3) > rSO4 > rCl. However, in some of these examples, some variations are determined, especially Ca and Mg in cations, and CI and SO4 in anions. When we compare the Turkish drinking water standards with the world and Europion drinking water standards, high amounts of Pb, Fe, Mn and Cd prevents this water from being a good drinking water. But, with the existency of C2S1, its better quality is determined. The ESP and RSC values are reinforced to this fact. The results from samples taken in between 25.10.1995 - 28.11.1995 from Langelier stabiliy diagram and stability indexes, show that the water samples are calcerous so that they can not be used as boiling and heating water. But the water samples taken in other months are determined in neutral and carbonate soluble quality. Comparing with the“ Interior Continent Water Quality Criters ”published in 1988 in the Governmental Newspaper, it is determined that underground water quality in Seyhan county, which is 3T class quality for nitrate, is low.