Otel rezervasyon verilerine göre satış için müşteri profili belirleme
Customer profile determination by hotel reservation data
  1. Tez No: 653760
  2. Yazar: SALİH CANTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Firmalardaki çok büyük ölçekli olarak tanımlanabilen ve yüzbinlerce veriye sahip yazılım sistemleri üzerinden, ihtiyacı karşılaması için değerli verinin elde edilmesi işlemi sürecine veri madenciliği denilmektedir. Bu sayede ileriye yönelik tahminlerde bulunabilmeyi kolaylaştırmak için verilerin birbiri ile olan ilişkilerinin ortaya konması kolaylaşmıştır. Veri madenciliği ile milyarlarca veri üzerinde çalışabiliyoruz. Bu madenciliğin temel amacı, kurumlarda bulunan karar destek sistemleri için değerli olacak bilgiyi belirli yöntemler, algoritmalar ve işlem süreçleri uygulayarak ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma, elde bulunan büyük ölçekteki müşteri verileri üzerinden, veri madenciliği metotları ile müşteri profili çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, turizm sektöründe halen aktif olarak faaliyet gösteren bir turizm firmasına ait, kişisel verilerin korunması kanunu gereğince isimsiz bir veri kümesi kullanılmıştır. Bu veri üzerinde çeşitli kümeleme algoritmaları ve açıklayıcı veri analiz yöntemi kullanılarak müşteriler niteliklerine göre gruplara ayrıştırılmış.
Özet (Çeviri)
The process of obtaining valuable data to meet the need through software systems, which can be defined on a very large scale and with hundreds of thousands of data, is called data mining. In this way, it is easier to reveal the relationships between the data in order to make it easier to make forward predictions. With data mining, we can work on billions of data. The main purpose of this mining is to reveal the information that will be valuable for the decision support systems in the institutions by applying certain methods, algorithms and processing processes. This study aims to create a customer profile with data mining methods on the large amount of customer data available. In this study, an anonymous data set was used in accordance with the law of protection of personal data, belonging to a tourism company, which is still active in the tourism sector. The customers were divided into groups according to their qualifications using various clustering algorithms and descriptive data analysis method.