Seyahat sigortalarında tazminat talep tahmini
Forecasting travel insurance claim by using logistic regression and naive bayes for policy holders
  1. Tez No: 653761
  2. Yazar: YUSUFCAN YALDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sigortacılık, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Insurance, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sigorta şirketleri için en önemli noktalardan biri sigorta poliçesi sahiplerinin yaşamış oldukları herhangi bir kaza veya olay sonrasında poliçenin hükümlerine dayanarak sigorta şirketine tazminat talebinde bulunması ve bu sürecin sonuçlandırılmasıdır. Sigorta tazminat talepleri uzun incelemeler sonucunda karara bağlanmaktadır. Bu karar süreci müşterinin bağlılığı ve memnuniyetine de etki etmektedir. Bu çalışma, seyahat sigortası tazminat talep süreçlerinin otomatize hale getirilebilmesi ve karar alma süreçlerine yardımcı olabilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, sınırlı sayıda değişken ve dengesiz bir veri kümesi üzerinde Lojistik Regresyon ve Naive Bayes tahmin modelleri seyahat sigortası tazminat talebinin bulunup bulunmadığının tespiti için kullanılmıştır. Aynı zamanda Temel Bileşen Analizi kullanılarak boyut indirgeme yapılmıştır. Tüm çalışma Python programlama dili ve kütüphaneleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda kullanılan modellerin bir karar destek mekanizması olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The one of the most significant point for the insurance companies is that demanding an insurance claim by the policy holders which after they have been exposed to an incident or accident based on the policy conditions and resulted the whole process. Insurance claim processing and giving a decision about the claim takes for a long time. This process also effects on the satisfaction of the customers and their loyalty. The main goal of this thesis is that making travel insurance claims as having an automic process and help the decision making process. In the study, Logistic Regression and Naive Bayes prediction models have been used in order to predict the travel insurance claim status on a dataset which has a few variable and imbalanced dataset. Principal Component Analysis has been used as a dimension reduction technique as well. All of the study has been done in Python programming language and its libraries. As a consequence, it is seen that the models which used in the study can be used as a decision support mechanism.