The integration of renewable energy sources and storage in smart grid
Akıllı şebekede yenilenebilir enerji kaynaklarının ve depolamanın entegrasyonu
  1. Tez No: 653775
  2. Yazar: SANDER ADNAN MAHMALJİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİHE YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Geleneksel şebekeden akıllı şebekeye geçiş sırasında yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu, enerji depolama gibi yenilikler gerekli. Dahası akıllı şebekeyi daha güvenilir ve kararlı hale getirebilmek için ileri kontrolörlere, haberleşme sistemlerine ve güç elektroniğine ihtiyaç var. Bu çalışma güç elektroniği ve haberleşme ağlarını kullanarak yenilenebilir enerji kaynaklarının ve enerji depolamanın şebekeye entegrasyonunu iyileştirmeyi amaçlar. Simülasyonu gerçekleştirilen sistemde 1.625 MVA gücündeki yük, rüzgar sistemi için 1.5 MW çift beslemeli asenkron jeneratör, 105 kW gücünde fotovoltaik enerji sistemi, 120 kW güç değerinde üç fazlı üç seviyeli evirici, 196 kW Tesla lityum aküden oluşan enerji depolama sistemi bulunmaktadır. Akülerden alınabilecek maksimum güç akülerin şarj durumu verisine göre 60 kW değerindedir. Tez çalışmasında yapılan simulasyonda, gerçek zamanlı analiz için MATLAB Simulink, yıllık fotovoltaik enerji üretiminin hesaplanması için PVSyst ve yıllık rüzgar enerji üretiminin hesaplanması için Excel kullanılmıştır. Oluşturulan sistem; güneşlenme miktarının artış ve azalışı, panel sıcaklığının artı ve azalışı, rüzgar hızının değişimi gibi çeşitli senaryo ve farklı koşullarda gayet iyi çalışmaktadır. Simülasyon sonuçlarına göre toplam harmonik distorsiyon %3'e eşit ya da küçük, çıkış frekansı 0.03 Hz değişim ile 50 Hz değerlerinde elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar şebeke kararlılığı için başarılı olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
For the transaction from traditional old utility grid system to smart grid many integrations with renewable energy sources and energy storages are required, moreover advance controllers, communication system and power electronics is needed to make the smart grid more reliable and stable. This research aims to improve the integration for renewables and energy storages with the utility grid and consumers by using power electronics and communication networks, two renewable energy sources are simulated with 1.625 MVA consumer loads, 1.5 MW double feed induction generator wind turbine and 105 kW photovoltaic energy system with a common dc bus for 196 kW tesla lithium batteries bank energy storage system and the peak power for the batteries charging or discharging around 60 kW , depends for the state charge of the batteries, the nominal power for the three phase three level inverter is 120 kW . The simulation for the system is going to be by MATLAB Simulink for real time, PVSYST for estimating the photovoltaic power production around the year, and EXCEL for estimating the wind turbine yearly power production. The system works perfectly well in various scenarios and changeable variables at the same time, as the sun irradiation increasing or decreasing and photovoltaic temperature increasing and decreasing with variable power reference for the inverter and variable wind speed for the wind turbine, the total voltage harmonics distortion is equal or less than 3 % , and the alternating current frequency is 50 Hz with a variance of 0.03 Hz, which is good for the stability of the grid.