Smart home cyber security attacks and solutions
  1. Tez No: 653774
  2. Yazar: HAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Teknoloji, günlük yaşamımızda çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde insanlık, dijitalleşmenin getirdiği iletişim tabanlı bir yaşam sürmektedir. Yeni teknolojik ürünler tıpkı insanlara benzer şekilde birbirleri ile sürekli iletişim halindedirler. Bu iletişim, evlerimizdeki internete bağlı cihazların iletişim alt yapısının temelini oluşturmaktadır. Akıllı evler ve cihazlar gün geçtikçe popülerliğini arttırmakta ve herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesi ile saldırganların açık hedefi olmasına neden olmuştur. Akıllı ev sistemlerinin karmaşık bir yapıya sahip olmasından dolayı, bu araştırma akıllı ev sistemlerini üç farklı katmana ayırarak, Fiziksel, Ağ ve Uygulama olarak incelemektedir. Bu katmanları analiz etmeden önce her katman kendi özelinde ve niteliğinde açıklanmıştır. Cihazların çalışmış oldukları her katmanın kendisine ait saldırı yüzeyi bulunduğundan dolayı genel güvenlik hedefleri olan Gizlilik, Bütünlük ve Ulaşılabilirlik çerçevesinde bu katmanlar incelenmiştir. Gizlilik, Bütünlük ve Ulaşılabilirlik bakış açısıyla her katmandaki saldırı yüzeyleri belirli senaryolar göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Analiz sonuçları doğrultusunda, yine Gizlilik, Bütünlük ve Ulaşılabilirlik hedeflerinin sağlanabilmesi için güvenlik çözüm önerileri üretilmiştir. Her senaryo için çözüm önerileri kullanıcı ve üretici gözünden incelenmiş ve sağlanmıştır. Bu araştırmanın güvenlik çözümleri bölümü belirli popüler saldırı senaryoları için etkin savunma çözümleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology is significantly important part of our daily life in today's world. Nowadays, humanity live in a connected world and communication is the main structure of this digitalization. New tech devices are communicating constantly with each other like humans. This communication is created the base of the connected devices which we use in our homes. Smart home devices are now popular and widely available, therefore became a target for attackers. Smart home has a complex structure, due to its complexity this thesis divides smart home structure into three layers which are Perceptual, Network and Application for easy understanding. Before we examine layers, we need to define each layer and its own characteristics in smart home systems. All three layers have its own attacking surface for different type of devices. So, generic security goals are confidentiality, integrity and availability for all layers. From the CIA perspective, each layer analyzed for its attacking surfaces and specific scenarios provided. According to analyzed results, this thesis provided security solutions to achieve confidentiality, integrity and availability goals. In addition, for specific scenarios, specific custom solutions are created. As a result, from the user and manufacturer perspective, this thesis gives security protection solutions for each scenario. In this paper, security solution sections are focuses on case specific popular attack scenarios with effective defense mechanism solutions.