İmanda istisna
Conditional statemens in belief
  1. Tez No: 653787
  2. Yazar: FARUK KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İman, İslami literatürde Allah'ın varlığına, birliğine, gücüne, kudretine inanmak, ona itaat etmek ve kalben tasdik etmek demektir. İman meseleleri İslam devletinin sınırlarının genişlemesiyle birlikte yeni Müslüman olanların sorularına farklı yorumlar ile birlikte farklı tartışmalar ortaya çıkarmaktadır. Eserimiz giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı, yöntemi ve kaynakları ele alınmıştır. Birinci bölümünde kavramsal çerçeve açısından iman kavramını inceledik. Özellikle konumuzun mahiyeti açısından önem arz ettiğinden dolayı iman ile ilişkili tartışmaları amelî ve itikâdî çerçevede ele aldık. İkinci bölümde ise istisna, şüphe ve muvâfât gibi temel kavramları açıkladık. İmanda istisna probleminin nasıl ortaya çıktığını, bu konu hakkındaki Mezheplerin görüşlerini ve delillerini incelemeye çalıştık. Özellikle mezheplerin konu ile ilgili görüşlerini ayetlerle temellendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Faith in the Islamic literature means believing in God's existence, unity, strength, and might, obeying it and confirming it by heart. With the expansion of the Islamic state's borders the issues of faith raise different discussions with different comments on the new Muslims' questions. Our work consists of an introduction, two parts, and a conclusion. In the introduction, the subject, purpose, method, and sources of the thesis are discussed. In the first part, we examined the basic concepts such as faith in terms of a conceptual framework. We discussed the debates related to imam (religious leader) and faith in a practical and belief-related framework, especially since it is essential in terms of the nature of our subject. In the second part, exceptions, doubts, and muvafat (adherence) we tried to examine how the problem of Conditional Statements in Belief emerged, the views and proofs of the Sects on this subject. In particular, we tried to base the views of the sects on the subject with Quranic verses.