Tanımlar denizinde modern söylemlere karşı postmodernizm
Postmodernism against modern discourses in the sea of definitions
- Tez No: 653786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ONUR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde modernizm ve postmodernizm süreçleri, bu sürece dâhil olan isimler ve modernizmin ve postmodernizmin etki ettiği alanlar incelenmiştir. Bu inceleme insanlık tarihinden başlayıp 20. yüzyıla kadar olan süreci içermektedir. Modernizme etki eden Rönesans ve Aydınlanma, postmodernizme etki eden modernizm dikatle değerlendirilmişttir. Bu ele alış ne modernizmi dışlar ne de postmodernizmi dışlar. Bu doğrultuda tez modernizm ve postmodernizm süreçlerini anlatan toparlayıcı bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, the processes of modernism and postmodernism, the names involved in this process and the areas influenced by modernism and postmodernism are examined. This investigation includes the process starting from human history to the 20th century. Renaissance and Enlightenment affecting modernism and modernism affecting postmodernism were carefully evaluated. This approach neither excludes modernism nor transcends postmodernism. In this direction, the thesis will be a gathering study describing the processes of modernism and postmodernism.