Pterostilben ve laktat dehidrogenaz inhibitörünün kanser hücre hatlarında tümör metabolizmasına etkisinin araştırılması
Investigation of the Effect of Pterostilbene and Lactate Dehydrogenase Inhibitor on Tumor Metabolism in Cancer Cell Lines
  1. Tez No: 653816
  2. Yazar: ELİF YAVUZ DOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. TÜRKAN YİĞİTBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Onkoloji, Biochemistry, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Warburg etkisi doğrultusunda kanser metabolizmasının yeniden programlanması üzerine olan çalışmalar artmaktadır. Bu çalışma, meme kanserinde antioksidan ve antikanser etkisi olduğu bilinen ancak kanser hücresinin oksijeni kullanması ile ilgili etkisi tanımlanmamış olan Pterostilben molekülünün, LDH-A inhibitörü ile birlikte enerji metabolizması açısından etkinliğini meme kanser hücre hatlarında değerlendirilmesini amaçlamaktadır. in vitro olarak yapılan çalışmamızda, MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatları kullanıldı. Meme kanseri hücre hatlarına Pterostilben, LDH-A inhibitörü ve Pterostilben+LDH-A inhibitörü kombinasyonu uygulandıktan sonra tümör enerji metabolizması açısından etkinliğin yönünü incelemek için gerçek zamanlı Oksijen Tüketim Oranı ve Ekstraselüler Asitlik Oranı ölçümü mikrofluidik yöntemle çalışıldı. Ayrıca MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre lizatlarında Asetil KoA, Laktat, ADP/ATP translokaz ve Oksidatif Stres ölçümü ELIZA yöntemiyle ve fotometrik olarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Studies on the reprogramming of cancer metabolism are increasing in line with the Warburg effect. This study aims to evaluate the effectiveness of Pterostilbene molecule, which is known to have antioxidant and anticancer effects in breast cancer, but whose effect on the use of oxygen by the cancer cell has not been identified, together with the LDH-A inhibitor in terms of energy metabolism in breast cancer cell lines. In our in vitro study, MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines were used. After applying a combination of Pterostilbene, LDH-A inhibitor and Pterostilbene + LDH A inhibitor to breast cancer cell lines, real-time Oxygen Consumption Rate and Extracellular Acidity Ratio were studied by microfluidic method to examine the direction of efficacy in terms of tumor energy metabolism. In addition, Acetyl CoA, Lactate, ADP/ATP Translocase and Oxidative Stress were measured by ELISA method and photometrically in MCF-7 and MDA-MB-231 cell lysates.